Sağlık

Doğurganlık geni erkeği eşcinsel yapıyor

Doğurganlık geni erkeği eşcinsel yapıyor

Bilimadamları, kadınlarda doğurganlığı artıran genlerin erkekleri eşcinsel yaptığını buldular.

Eşcinsel erkeklerin kızkardeşleri, kuzinleri ve anne tarafı daha çok çocuk doğuruyor, erkek yeğen ve kuzenlerinin çoğu da eşcinsel oluyor. Bu bulgular, eşcinselliğin biyolojik nedenlerinin çözümüne de yardımcı olabilecek.

İtalya'nın Padua Üniversitesi araştırmacıları, kadının ekstra X kromozonu ile bağlantılı genlerin bir erkeğin eşcinsel olma ihtimalini yüzde 14 artırdığını iddia ettiler. Ayrıca ağabeyi olan erkeklerin de gay olma olasılıkları daha fazla ve bu oran yüzde 6. Yetiştirilme tarzı ve kültürün de bundan sonra gelen etkenler arasında olduğu belirtiliyor. Araştırma lezbiyenleri kapsamıyor. Padua Üniversitesi'nden Andrea Camperio-Ciani, 'Erkek homoseksüelliğine bağlı olarak doğurganlık avantajları olabilir' dedi.

Gay dayısını anlatmak için 'My Mother Had a Brother' adlı şarkıyı yazan George Michael'ın gay genini annesinden almış olabileceği söyleniyor. Hiç ortaya çıkmayan bu dayı sonunda intihar etmişti.
Yayın tarihi: 14.10.2004
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.