Sağlık

Dişlerinizi kışın daha çok önemseyin

Dişlerinizi kışın daha çok önemseyin

Özellikle kışın vücut direncinin düşmesiyle birlikte dişlerin de hassasiyet oranı artıyor.

Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Agah Tümay Akgün, yaptığı yazılı açıklamada, hassasiyetin, dişlerin soğuğa ve sıcağa, tatlı, ekşi gıdalara, diş fırçalamaya ve hatta dokunmaya karşı verdiği ani ağrı şeklinde ortaya çıkan ve sık karşılaşılan bir problem olduğunu belirtti.

Diş minesinde meydana gelen kırık ve çatlaklar, ani ısı değişiklikleri, diş sıkma ve gıcırdatmanın dişlerde hassasiyetin nedenleri arasında yer aldığını ifade eden Akgün, şöyle dedi:

''Mine yüzeyindeki aşınmalar, sert fırçalama ve pütürlü ya da beyazlatıcı macunların kullanılması, dişeti hastalığı sonucu oluşan dişeti çekilmeleri, asitli gıdaların fazla tüketilmesi ve yapılan tedavilerden sonra oluşan hassasiyet de dişleri olumsuz yönde etkilemektedir.''

Dolgu yada protez uygulamalarından sonraki hassasiyetin 3-4 gün içinde geçmediği takdirde doktora başvurulması gerektiğini belirten Akgün, diş taşı temizliği sonrası oluşan hassasiyetin çok doğal olduğunu ve birkaç gün içinde geçmesi gerektiğini bildirdi.

Bu tür sorunlardan korunmak için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Akgün, orta sertlikte fırça veya hassasiyet çok yoğunsa bu durumlar için özel hazırlanmış hassasiyet önleyici diş fırçaları kullanılması gerektiğini kaydetti. Pütürlü macunları ya da temizleyicileri kullanmaktan kaçınılmasını öneren Akgün, ''Hassas dişler için hazırlanmış özel macunlar kullanılmalıdır. Bu macunlar uzun vadeli kullanımda oldukça etkilidir'' dedi.

Çok sıcak ve soğuk gıdaların arka arkaya tüketilmesinin yanlış olduğunu vurgulayan Akgün, asitli gıdaları da tükettikten sonra en az yarım saat dişlerin fırçalanmaması gerektiğini bildirdi.
Yayın tarihi: 21.02.2007
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.