Sağlık

Dişçi fobiniz mi var?

Dişçi fobiniz mi var?

Dayanılmaz ağrı çekmesine rağmen dişçi koltuğuna oturmaktan korktuğu için tedaviden kaçanlara müjde!

Hastanın yarı uykulu ama bilincinin açık olmasını sağlayan sedasyon uygulamasıyla 4 diş bile çekilebiliyor.

Yeditepe Üniversitesi Ağız- Diş-Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Şençift; dişçi koltuğundan korkanlara yönelik son uygulamaları anlattı:

Diş hekimi fobisi olan biri diş sağlığını nasıl koruyabilir?

Diş hekimliği ve dişle ilgili fobisi varsa, önce nasıl oluştuğunu anlamak gerekiyor. Böyle olan hastada diş hekimliği uygulamalarını yapmaya başlarken problem ortaya çıkar. Bayılan bile olabilir; o nedenle tedaviye klasik anlamda devam etmek yerine genel anestezi ve sedasyon adlı işlemi uygulamak gerekir. Genel anestezi uygulamaları diş hekimliğindeki uygulamalarda her zaman acil olmadığı için genel anestezinin risklerinden kaçınmak amacıyla bilinçli sedasyon uyguluyoruz. Sedasyon; hastanın sürekli olarak nefes alıp verebildiği, fiziksel ve sözel uyarılara yanıt verdiği, ancak ağrı duymadığı yarı uykulu bir haldir.

Bu uygulamaya ilaçlı hipnoz diyebilir miyiz?

Bu durum hipnoz değildir. Sedasyon; daha çok damar yolundan verilen ilaçlarla temin edilir ve ilacın etki süresi boyunca hasta ağrı duymaz. İşlem sonrası da yapılan işlemleri hatırlamaz. Fobisi olan kişiler için bu nokta önemlidir. Daha sonraki tedavilerinde, diş hekimliği uygulamalarının kendisinde yarattığı psikolojik problemleri yaşamamış olur. Çocuklarda ve zihinsel engellilerde de genel anestezi ve sedasyon uygulanabilir. Bu işlem altında, tüm diş hekimliği uygulamaları yapılabilir. Doktor açısından daha kolaydır. Korku ve endişe içindeki hastanın ağzını açması zordur.
Yayın tarihi: 19.01.2007
1712
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.