Sağlık

'Ben erkeğim, meme kanseri olmam' demeyin

'Ben erkeğim, meme kanseri olmam' demeyin

Türkiye'de meme kanserinin kadınlara özgü bir hastalıkmış gibi sayılması, hastalığa yakalanan erkeklerin bunu çok geç fark etmesine neden oluyor.

Erkeklerin de sık sık memelerinde sertlik olup olmadığını kontrol etmelerini öneren 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, meme kanseri teşhisi konulan her yüz kişiden birinin erkek olduğunu söyledi.

'Meme kanseri erkeklerde görülmez' inancının doğru olmadığını kaydeden Prof. Dr. Yücel, 'Erkeklerin de sık sık memelerini kontrol edip sert bir dokunun olup olmadığına bakması gerekiyor. Tedavisi çok pahalı olduğu için erkeklerin kendilerine dikkat etmelerini ve sık sık memelerini kontrol etmelerini öneriyoruz. Sosyal güvencesi olmayan hastaların bunu tedavi ettirmeye gücü yetmez. Hiçbir erkek, 'Ben erkeğim meme kanserinin bende ne işi var' diye düşünmesin. Sert bir doku hissettiklerinde gecikmeden onkoloji uzmanlarına gitsinler' dedi.
Yayın tarihi: 26.11.2003
1006
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.