Sağlık

Bakımsız yara öldürüyor

Bakımsız yara öldürüyor

65 yaş üzeri hastanede yatan hastalarda bası yarasının oldukça yüksek olduğunu da gösteren istatistikler yara bakımının önemini gözler önüne seriyor.

Amerika'da 5 milyon kronik yara hastası mevcutken, 700 binden fazla kronik yara hastasının olduğu Türkiye'de 150 binden fazla diyabetik ayak yarası ve en az 70 bin vasküler bacak yarası hastası bulunuyor.

Türkiye'de ilki düzenlenen I. Ulusal Yara Bakımı Kongresi Antalya Side Silence Beach Resort Hotel'de 15-18 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilerek en önemli sağlık sorunlarından biri olan yara bakımına merhem olacak.

Yara Bakımı Derneği önderliğinde yapılan çalışmaların en önemli halkası olan I. Ulusal Yara Bakımı Kongresi'nde Türkiye'den ve yurt dışından konunun uzmanı bilim adamları birçok insanın marus kalarak hayatını dahi kaybettiği yara bakımı konusuna yeni bakış açıları getirecekler.

Türkiye'de ilki düzenlenen uluslararası katılımlı kongrede yara bakımına ilişkin bilimsel bilgiler, yeni tedavi yöntemleri, yeni yara bakımı ürünleri ve yapılan araştırmalar ziyaretçilerle paylaşılacak.

Uzmanlar kronik yarayı yaklaşık 4-6 haftada iyileşmeyen, bası yaraları (yatak yaraları), diyabetik ayak yaraları, damarsal kökenli bacak yaraları ve diğer iyileşmeyen yaralar olarak tanımlıyor.

Son yıllarda büyük önem kazanan yara bakımına ilişkin, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde yara bakımı klinikleri oluşturulurken Türkiye'de bu hastaların doğru ve uygun tedavileri düzenli yara bakımı klinikleri olmadığı için yapılamıyor ve hastaların çoğuna gerekli tedavi uygulanamıyor hatta hastaneler tarafından kabul edilmiyor.

65 yaş üzeri hastanede yatan hastalarda bası yarasının oldukça yüksek olduğunu da gösteren istatistikler yara bakımının önemini gözler önüne seriyor.

İlaç endüstrisi ve Sağlık Teknolojisi alanında faaliyet gösteren birçok firmanın da stand kurarak ziyaretçilerle buluşacağı kongre üst düzey bürokrat ve yetkililerin katılımıyla yara bakımına yeni bir boyut kazandıracak.
Yayın tarihi: 11.11.2006
1104
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.