Sağlık

Astım büyükşehir hastalığı oldu

Astım büyükşehir hastalığı oldu

Türkiye'de daha önce kırsal bölgelerde görülen astımın, hava kirliliği ve kullanılan yakıtlar nedeniyle "büyükşehir hastalığı" haline geldi.

Güncellenme tarihi:
Hava kirliliği etken Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın son 10 yılda özellikle büyük kentlerde görülmeye başladığını belirterek "Bunun en büyük nedeni, hava kirliliği ve yakıtlardır" dedi. Kuru öksürük belirti İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, Türkiye'de daha önce kırsal bölgelerde görülen astımın, hava kirliliği ve kullanılan yakıtlar nedeniyle "büyükşehir hastalığı" haline geldiğini bildirdi. Prof. Dr. Gemicioğlu, 6 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Burhanettin Toker Amfisi'nde düzenlenen basın toplantısında, kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma veya baskı hissi, nefes darlığı ve genellikle kuru tipte öksürükle belirti verdiğini söyledi. Stres de neden olabilir Tüm dünyada 300 milyon, Türkiye'de ise 4 milyon kadar astım hastası olduğunun tahmin edildiğini anlatan Prof. Dr. Gemicioğlu, astımı tetikleyici etkenleri "alerjenler", "hava kirliliği", "enfeksiyonlar", "mesleksel etkenler", "ilaçlar", "gıda ve gıda katkı maddeleri", "reflü" ile "stres" olarak sıraladı. Hava kirliliğinin etkisi Prof. Dr. Gemicioğlu, "Türkiye'de daha önce kırsal bölgede görülen astım, son 10 yılda büyükşehir hastalığı haline geldi. Bunun en büyük nedeni hava kirliliği ve kullanılan yakıtlardır" dedi. Ev içi kirliliğin önlenmesi için kesinlikle sigara içilmemesi uyarısında bulunan Prof. Dr. Gemicioğlu, ancak hastaların yüzde 20'sinin sigara kullandığına dikkati çekti. Peki şehir yaşamı başka hangi hastalıkları tetikliyor. Foto galerilerde yanıtı bulacaksınız. Tıklayın!
Yayın tarihi: 03.06.2008
1533
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.