Sağlık

Ailece hiperaktif olanlar var

Ailece hiperaktif olanlar var

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan yetişkinlerin sayısı az değil. Erişkin hastalar hem evde hem işte ciddi sorunlar yaşıyor.

Eğer başladığınız işi bitiremiyor ya da bir işe başlamakta güçlük çekiyorsanız veya aynı anda pek çok işle meşgul oluyorsanız, unutkanlıklarınızdan hat safhada usandıysanız belki de sorununuz, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olabilir.

Yetişkinler arasında da görülüyor
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu her ne kadar yaramaz, yerinde duramayan çocukların hastalığı olarak bilinse de yetişkinler arasında da bu sorunun oranı hiç de az değil.

Çocukluklarında bu rahatsızlıkla doğanların yüzde 60'ından daha fazlasında, tedavi olsun olmasın DEHB'in erişkinlikte de devam ettiğini belirten Prof. Dr. Atilla Turgay, çoğu yetişkin hiperaktifin teşhisinin, çocuğunu doktora getirdiğinde konulduğunu söylüyor.

Kalıtsal bir hastalık
Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi Profesörü ve Scarborough Hastaneleri Psikiyatrik Araştırmalar Direktörü, Scarborough Hastaneleri'nde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Kliniği, Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Direktörü; Psikiyatri Bölümü Araştırma Direktörü ve Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Başkanı, Kanada Dikkat Eksikliği Eğitim ve Araştırma Örgütü Kurucu Üyesi ve Eğitim Direktörü Prof. Dr. Atilla Turgay, sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.

DEHB genetik kökenli bir sorun mu?
Artık kesinlikle kanıtlandı ki bu hastalık kalıtsal olarak nesilden nesle geçiyor. Eğer ikizseniz, tek yumurta ikiziyseniz, kardeşinizde DEHB varsa siz de de olma olasılığı yüzde 80. Bu nedenle şizofreniden de meme kanserinden de daha kalıtsal olarak sayıyoruz. Eğer çocukta varsa, anne babadan bir tanesinde olma olasılığı 3'te birdir. Hem anne hem de babada varsa çocukta olma olasılığı yüzde 50'dir. Bu nedenle tüm aile bireylerini tarıyoruz.

Yayın tarihi: 30.03.2008
1553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.