Mahmure

Sağlık

Erkek Sağlığı

Aids için umut!

Aids için umut!

İranlı bilim adamlarının, nanoteknolojiyi kullanarak ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde kullanılacak yeni bir ilaç buldukları iddia edildi.

İlacı bulduğu iddia edilen araştırma grubundan Doktor Fereydun Mahbudi, Keyhan gazetesine yaptığı açıklamada, İranlı bilim adamları tarafından bulunan ilacın, AIDS hastalığına karşı vücudun direncini artırdığını söyledi.

Bitkisel temelde üretilen ilaçta nanoteknoloji kullanılarak bazı değişiklikler yapıldığını belirten Dr. Mahbudi, ilacın vücuttaki savunma hücrelerini hareketlendirip sayılarını artırarak, vücudu HIV virüsüne karşı daha dirençli bir hale getirdiğini söyledi.

İran'ın Keyhan gazetesinde yer alan açıklamaya göre, bilim adamları bitkisel olarak ürtettikleri ve nanoneknoloji ile yapısında değişiklikler yaptıkları ilacın teyid almasını bekliyor.

İlacın birçok hasta üzerinde denendiğini ve başarılı sonuçlar alındığını anlatan araştırma grubundan Dr. Fereydin Mahbudi, ilaca isim belirlemeye çalıştıklarını, İran Sağlık Bakanlığı ve uluslararası bilim camiasının teyidinden sonra ilacın AIDS tedavisinde kullanılmaya başlanacağını belirtti.

Aynı projede yer alan kadın doktor Minu Muharriz de, yeni ilacın AIDS hastalığının aşısı olmadığını vurguladı. AIDS'in virütik bir hastalık olduğuna ve virüs hastalıklarının da aşısı olmadığına dikkati çeken Dr. Muharriz, ancak bu ilacın virüsün hasta vücudunda yayılmasına engel olduğunu, bu yüzden de bir tür aşı olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Ölümcül AIDS hastalığının tedavisinde umut olması beklenen yeni ilacın, İran Sağlık Bakanı Kamran Bakeri Lenkarani tarafından bir basın toplantısıyla açıklanacağı belirtildi. Resmi rakamlara göre 13 bin 357 AIDS vakasının bulunduğu İran'da gerçek rakamın çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor.
954
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.