Mahmure

Sağlık

Erkek Sağlığı

AIDS vakaları azaldı

AIDS vakaları azaldı

Uluslararası sağlık yetkilileri, geçen yıl 40 milyon olan AIDS vakalarının bu yıl yaklaşık 33,2 milyona düştüğünü açıkladı.

Uluslararası sağlık yetkilileri, geçen yıl 40 milyon olan AIDS vakalarının bu yıl yaklaşık 33,2 milyona düştüğünü belirtti.

Yetkililer, bu düşüşün virüsün yayılmasının yavaşlatılması açısından önemli bir gelişme gibi görünebileceğini, ancak aslında bunun kötü tutulan verilere bağlı olduğunu ifade etti. Önceki tahminlerin büyük oranda şişirildiği ve yeni rakamın yeni bir yöntemle belirlendiği de belirtildi.

"Bu düşüş ilk"
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) AIDS bölüm başkanı doktor Kevin De Cock, "ilk kez küresel AIDS ölümlerinde bir düşüş gördüklerini" ifade etti.

WHO ve BM AIDS ajansı (UNAIDS), geçen hafta İsviçre'nin Cenevre kentinde veri toplama yöntemlerini görüşmek üzere yapılan uzmanlar toplantısından sonra, yarın yıllık AIDS raporunu yayımlayacak.

2006'da rakam 39,5 idi
UNAIDS 2006 yıllık raporunda ise AIDS'in yayılmaya devam ettiğini, dünyada HIV taşıyanların sayısının 39,5 milyona çıktığını açıklamıştı.

2007 raporunun yayımlanmasından önce yapılan tahminlere göre, dünyada 33,2 milyon kişi AIDS virüsü taşıyor. Bu rakamın 30,8 milyonunu yetişkin ve 2,5 milyonunu 15 yaşının altındaki çocuklar oluşturuyor. 2007'de 2,1 milyon kişinin AIDS'ten öldüğü tahmin ediliyor.
Yayın tarihi: 20.12.2007
848
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.