Sağlık

AIDS için yeni ilaç umut verdi

AIDS için yeni ilaç umut verdi

"Isentress" adlı ilaç, 48 hafta boyunca kullanıldığında deneklerin kanındaki HIV virüsü oranını düştü.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından gelecek ay onaylanması beklenen yeni bir ilacın, diğer AIDS ilaçlarına karşı bağışıklık gösteren hastalarda 1 yıl süreyle HIV virüsünü baskıladığı ve kandaki virüs oranını azalttığı tespit edildi.

"Optimize edilmiş terapi kombinasyonu"
Merck'in deneme aşamasında olan "Isentress" adlı ilacı, 48 hafta boyunca kullanıldığında deneklerin kanındaki HIV virüsü oranını düşürdü. İlacın, bu süre sonunda hastaların yüzde 46 ila yüzde 64'ünün kanında bulunan HIV miktarını milimetre başına 50 virüsün altına indirdiği belirlendi. Daha önce üretilen ilaçların yeni bir karışımından oluşan "optimize edilmiş terapi kombinasyonu" Isentress, şirketin 1999'dan bu yana çıkardığı ilk AIDS ilacı olacak. FDA heyeti, ay başında verdiği görüşte ilacın süratle onaylanmasını tavsiye etmişti. İlacın piyasa çıkar çıkmaz yılda 1 milyar dolarlık pazar oluşturması bekleniyor.

Kuş gribinde yeni gelişme
Öte yandan Singapur'da yapılan bir araştırmayla kuş gribi virüsünü kısa sürede tespit edebilen bir alet geliştirdiği bildirildi. Bilim adamları, aletin akut solunum yetmezliği sendromu (SARS), AIDS ve Hepatit B gibi hastalıkların tetkikinde de kullanılabileceğini vurguladı.
Yayın tarihi: 26.09.2007
807
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.