Sağlık

Yanlış beslenme zarar verir

Yanlış beslenme zarar verir

Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Mahir Gülcan sağlıklı beslenmenin büyüme çağındaki çocuklarda önemli olduğunu söylüyor.

İstanbul'da devlet okullarında öğle yemeğinin kaldırılması uygulamasının ardından etkileri üzerine Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan'ın görüşlerini aldık:

Bu yaşlar önemli!
"Çocuklarda özellikle ilköğretim çağı, hayatın tüm döneminin sağlıklı veya sağlıksız bir birey olarak geçirmenin temelinin atıldığı bir dönemdir. Bu çağdaki çocukların yanlış beslenmesi ile erişkin dönemdeki bazı hastalıkların ortaya çıkması arasında direkt ilişki mevcuttur. Özellikle karbonhidrattan ve şekerden yoğun beslenme çocuklarda kan yağlarında artış ve şekeri düzenleyen insülin hormonunun dengesindeki bozukluklar meydana getirerek daha sonraki yaşlarında kalp-damar hastalıkları, koroner hastalıklar, damar sertliği, yüksek tansiyon ve diabet hastalıkları açısından yüksek risk oluşturur. Kolalı ve diğer yapay içecekler ile mide rahatsızlıklarına da ayrıca davetiye çıkarılmış olur."

"Hem bugünü hem de geleceği teminat altına alırsınız"
Mahir Gülcan sözlerini şöyle sürdürdü; "Okul tarafından sağlanan düzenli ve dengeli beslenme çocukların yetersiz vitamin ve mineral alımlarını, demir eksikliği gibi kansızlık nedenlerini, şeker ve karbonhidrat ile yoğun beslenmelerini önleyerek çocuğun bugünkü ve gelecekteki sağlığını koruma altına almış olur. Bu sayede çocuklar zararlı, katkılı ve yapay gıdalardan ve içeceklerden uzak durmuş olur. Ayrıca okulda sağlanan doğru ve dengeli beslenme ile çocuğa sağlıklı bir beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda da eğitim verilmiş olur. Bu yaşlarda kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları çocukların tüm hayatını olumlu yönde etkiler."
Yayın tarihi: 28.11.2007
1155
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.