Sağlık

Şişmanlık aileden geliyor

Şişmanlık aileden geliyor

Şişman erişkinlerde obezite büyük oranda çocuk yaşlarda başlıyor.

İlkokul çağında şişman olan çocukların yüzde 25'i, ergenlik döneminde şişman olanların ise yüzde 70'i erişkin yaşlarda obez kalıyor.
Şişmanlığın en sık rastlanan nedeni
alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki dengesizlik...

Şişmanlığın oluşumunda kalıtımın da önemli bir rolü bulunuyor. Anne ve babası şişman olan çocukların yüzde 80'i, yalnız biri şişman olanların ise yüzde 40'ı erişkin çağlarda şişman oluyor.

SSK Kayseri Bölge Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, şişmanlıkta kalıtımın önemli bir rolü olduğunu, ancak kalıtımın diğer faktörlerle etkileşimi sonucu şişmanlığın oluştuğunu söyledi.

Dr. Karakuş, şişmanlığın yağ dokusunun vücut ağırlığı içindeki orantısız artışı olduğunu, bu artışın vücutta fizyolojik olarak süt çocukluğu ve ergenlik döneminde en yüksek seviyeye ulaştığını vurguladı.

Obez çocukların tedavisi

Obez süt çocuklarına diyet verilmeyeceğini belirten Dr. Karakuş, şöyle devam etti: "Aşırı tartı fazlalığında çocuğa yağı azaltılmış süt verilmesi vemuhallebi gibi unlu gıdalardan kaçınılması doğru olur. Ayrıca, diyetintüm aile fertlerince benimsenmesi ve beraberce uygulanması ölçüsünde tedavide başarılı olunabilir. Ancak, en önemli büyük sorun, davranışındeğişikliği oluşturulmamışsa, kiloların hızla tekrar geri kazanımıdır.İlaç tedavisi, çocuk obezitesinde son başvuru olup, özel bir durum yoksa başvurulmamalıdır."
Yayın tarihi: 03.01.2004
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.