Sağlık

Okula uyum süreci yeniden başlıyor

Okula uyum süreci yeniden başlıyor

Özellikle, ilköğretim çağındaki çocuklar tatil sonrasında okula uyum sağlamakta zorluk çekebiliyor.

Eğitim açısından tatil tam bir dinlenme anlamına geliyor, okulların açılmasıyla çocukları yeniden yoğun bir eğitim-öğretim dönemi bekliyor.

Gaziantep Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Psikolog Özgül Kılıç, okulların açılmasına az bir zaman kaldığını hatırlatarak, çocukların uyum sorunu yaşamaması için öğretmenlerin ve ailelerin ilk bir haftalık dönemde dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Kılıç, "Öğretmenler, çocuklara özellikle okulların açıldığı ilk bir hafta içerisinde çok yoğun ders yaptırmayıp, fazla ev ödevleri vermemeli. Ders temposu yavaş yavaş arttırılarak, çocukların yeni eğitim-öğretim dönemine uyum sorunu yaşamadan girmeleri sağlanmalı" diye uyarılarda bulundu.

Tatil sonrasında okula başlayan çocuklara, özellikle tatillerini nasıl değerlendirdikleri konusunda sorular sorulmasının da önemli olduğuna işaret eden Kılıç, "Bu şekilde, çocukların yaşantısı zenginleştirilmiş olur, hem de yaşadıklarını ifade edebilme imkanına kavuşarak kendisini değerli hisseder" dedi. Özellikle, ilk dönemde başarısız olup karnesinde zayıfı bulunan öğrencilerin, aileleri ve öğretmenleri tarafından çok iyi izlenmesi gerektiğini vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu: "İster başarılı olsun, ister başarısız olsun, her öğrenci tatili hak etmiş sayılır ve hiçbir gerekçeyle, çocukların tatil yapmalarına engel olunamaz. Ancak, başarısız dersleri olan öğrencilerin, bunu telafi etmeleri için hem aileleri, hem de öğretmenleri tarafından çok iyi izlenmesi gerekir. Çocukların karnelerini görüp, ilk dönemdeki durumu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olan ailelerin, bu konuda yönlendirici olup, çocuğun başarısızlığını telafi etmesine yardımcı olmalıdır. Aileler, bu konuda öğretmenlerle de işbirliği yapabilir. Öğretmenler ise çocukların başarısız derslerini düzeltmelerine yardımcı olmalı ve bu konuda sık sık ailelerine bilgi vermelidir."
Yayın tarihi: 01.02.2004
784
dahafazlası

oku

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.