Sağlık

Öğrenme güçlüğü de genetik

Öğrenme güçlüğü de genetik

Çocukların, okula başlamalarıyla birlikte fark edilmeye başlanan öğrenme güçlüğü sorunu eğitimle çözümlenebiliyor.

Öğrenme güçlüğü Türkiye'de yapılmış geniş kapsamlı bir araştırması bulunmamasına rağmen sıkça karşılaşılan bir sorun. Çocuğun "zekâsının normal ya da normalin üstünde olmasına rağmen, dinleme, düşünme, anlama, kendini ifade etme, okuma yazma veya matematik becerilerinin yaşıtlarına ve zekâsına oranla düşük başarı göstermesi" olarak tanımlanan öğrenme güçlüğü çocuğun doğumu ile başlıyor.

Beynin sağ ve sol yarımküreleri arasında koordinasyon eksik olarak tamamlandığında da öğrenme güçlüğünün ortaya çıktığını vurgulayan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rasim Somer Diler, "Bebek, anne karnındayken bazı sinir hücrelerinin uygun yerlere göç ederek yerleşmesi gerekirken, bu süreç bazen eksik kalabilmekte ve bu da öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır" dedi.

Araştırmalara göre anne-babalarında ya da kardeşlerinde öğrenme güçlüğü olan çocukların, aynı sorunu yaşama olasılıkları diğer çocuklara oranla yüzde 5- 12 daha fazla. Çift yumurta ikizlerinde de öğrenme güçlüğü bulunma ihtimali tek yumurta ikizlerinden daha yüksek.

Dil gelişimi ve kullanımı, konuşma, okuma-yazma, matematik becerilerini etkileyen bir sorun olan öğrenme güçlüğü, bireyin sadece eğitimi ile sınırlı kalmıyor meslek, sosyal ilişkiler, günlük aktiviteler, benlik saygısını da olumsuz yönde etkiliyor.

Ailelerin, çocuklarında öğrenme güçlüğünden şüphelendiklerinde bu sorunu önce öğretmeni ile paylaşmaları, devam ettiği takdirde tanı ve tedavi için çocuk psikiyatrisi uzmanlarına başvurulması öneriliyor.
Yayın tarihi: 30.09.2003
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.