Sağlık

Öğrencilerin beslenme çantasında neler olmalı?

Öğrencilerin beslenme çantasında neler olmalı?

Öğrencilerin beslenme çantasına protein ve vitamin ağırlıklı yiyeceklerin konulması gerekiyor.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Himmet Karazeybek, "Çocuklar daha çok çeşitte yiyecek yemelidir. Bu yüzden çantalarında, çok çeşitte yiyecek ve içecek olmalıdır. Elma, portakal, et verilmişse, yanına mutlaka yeşili bulunan salata ve dökülmeyecek şekilde yoğurt konulmalıdır. Süt ve ayran gibi içecekler de çocukların kemik yapısının gelişmesi açısından önemlidir. Kola ve meyve suyu gibi içecekler sodyum içeriği fazla olmasından dolayı benimsenmemektedir."

Prof. Dr. Karazeybek, kronik hastalığı olanlarla kalp ve şeker hastalığı bulunan çocukların ailelerinin bu durumu öğretmenlere mutlaka söylemelerini istedi. Bu tür rahatsızlığı bulunan çocukların spor yaparken veya beden eğitimi derslerinde yoruldukları zaman ani olarak düşüp bayılabileceklerine dikkati çeken Karazeybek, "Bu tür hastalığı olan çocukların aşırı terlemeleri sağlıklarını olumsuz etkiler" dedi.
Yayın tarihi: 18.09.2003
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.