Sağlık

Markasız, ambalajsız deterjan çocuklar için ölüm tuzağı

Markasız, ambalajsız deterjan çocuklar için ölüm tuzağı

Meşrubat şişelerinde, markasız ve ambalajsız satılan temizlik maddeleri çocuklara sunulan zehirden farksız.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Zorludemir, çamaşır beyazlatıcıları, yağ ve kireç çözücüler, tuz ruhu, lavabo açıcılar, sıvı bulaşık makinesi deterjanları gibi temizlik maddelerinin özellikle korsan olarak üretilenlerinin yakıcı, hatta delici nitelikte kimyasallar içerdiğini belirtti.

Zorludemir, satıcıların, markasız ve ambalajsız olan temizlik maddelerini bu şekilde pazarlamaları, ailelerin de bu maddeleri evde kontrolsüz bir şekilde bulundurmalarının çocuklara hazırlanmış tuzaktan farksız olduğunu, susayan ya da meşrubat içmek isteyen çocukların bu şişelere sarıldığını belirtti.

Üniversite hastanelerine deterjan içip zehirlenerek gelen hasta sayısının son bir yılda 50'yi, bir haftada ise 6'yı bulduğuna dikkat çeken Zorludemir, üniversite hastanesine çoğunlukla ağır vakaların getirildiği dikkate alındığında, durumun daha da vahim olduğunun anlaşılabileceğini söyledi.

Zorludemir, elin üzerine asit ya da "alkali" olarak tabir edilen bir madde döküldüğünde, o bölgede büzüşme olduğunu anımsatarak, "Bu maddeler, ağızdan alındığında da yemek borusunda benzer bir yanık yapıyor, hatta ağır kimyasal içeren maddeler geçtiği bölgeyi büzüyor veya delebiliyor. Bu sıvı, yemek borusu ve midenin yanı sıra akciğere bile kaçabiliyor" dedi.

Kimyasal madde içen çocuğa süt vermeyin, kusturmaya çalışmayın.


Zorludemir, kimyasal madde içen çocuğa süt verilmemesi ya da kusturulmaya çalışılmaması gerektiğini bildirerek, şu uyarılarda bulundu. "Çocuğa istemediği halde zorla süt vermek onun kusmasına neden olur. Kusma sırasında aynı kimyasal madde dışarı atılırken yemek borusundan tekrar geçeceği için ikinci kez tahribat yapar. Bu nedenle, kimyasal bir madde içen çocuk, hiçbir şey içirilmeden en yakın sağlık kuruluşuna getirilmeli. Eğer çocuk reddetmiyorsa çok az su verilebilir."
Yayın tarihi: 16.11.2003
946
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.