Sağlık

Küçük bebekleri sakın oturtmayın

Küçük bebekleri sakın oturtmayın

Ani bebek ölümü sendromuna oturur pozisyondaki bebeklerde daha sık rastlanıyor. Bebekleriniz oturur pozisyonda tutmayın!

İngiltere'de yayımlanan Çocuk Hastalıkları Arşivi Dergisi'nde çıkan bir araştırma, "ani bebek ölümü sendromu"na oturur pozisyondaki bebeklerde daha sık rastlandığına işaret ediyor.

Araba koltuklarına dikkat!
Montreal McGill Üniversitesi'nden bir araştırma grubu, 1991-2000 arasında 0-12 ay yaş aralığındaki 508 ani bebek ölümü vakasının yüzde 3.3'ünün bebekler otururken, özellikle de araba koltuklarındayken gerçekleştiğini tespit etti. Riskin özellikle 1 aylık ve daha küçük bebeklerde yüksek olduğu belirtildi.

Üst solunum yolu daralıyor
Yeni Zelanda Auckland'de yapılan bir başka araştırma ise 43 vakadan 9'unun araba koltuğunda gerçekleştiğini, bunun sebebinin de 0-5 ay arası bir dönemde bulunan bebeklerin başlarını kontrol edemediklerini, öne düşen başın ise çeneyle göğse baskı yaptığını, bunun da üst solunum yolunu daraltıp soluğu kestiğini ortaya çıkardı.
Yayın tarihi: 29.09.2007
768
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.