Sağlık

Çocukların cinsel eğitimi

Çocukların cinsel eğitimi

Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, ebeveynlerin, çocuklarının cinsel eğitiminden birinci derecede sorumlu ve bu görevlerini başkalarına devredemeyeceklerini bilmek zorunda olduklarını söyledi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taşçı, yaptığı açıklamada, pek çok ebeveynin çocuklarıyla cinsel konuları konuşmakta zorluk çektiğini belirterek, "Ebeveynlerin, çocuklarının cinsel sorularına geçiştirici yanıtlar vermeleri, cinsel sorulardan rahatsızlık duyduklarını hissettirmeleri çocuk-ebeveyn arasındaki iletişimi ortadan kaldırıyor" dedi.

Ebeveynlerin çocuklarıyla cinsel konuları konuşmada zorluk çekmelerinin kültürel özelliklerinden kaynaklandığını kaydeden Prof. Dr. Taşçı, şöyle devam etti:

"Sonuçta hem çocuk hem de ebeveynin konuşmalarında cinsellik adeta yokmuş gibi bir durum ortaya çıkar. Ebeveynler, çocuklarının cinselliğini görmezlikten geldiklerinde ve cinsel eğitimlerini önemsemediklerinde, kendi bıraktıkları boşluğun nasıl doldurulacağını, çocuklarının bilgi ihtiyaçlarının nereden karşılanacağını düşünmek zorundadırlar. Ebeveynler bu durumu önemsemek ve bu alanda görevleriniyerine getirmek zorundalar."

EBEVEYN ANLATMAZSA

Prof. Dr. Taşçı, çocukların, ebeveynlerinin kendilerinin cinsel eğitimine kayıtsız kalmaları halinde ortaya çıkan boşluğu kendi hayal dünyaları, arkadaşları ve basın gibi değişik kaynaklardan doldurma yoluna gittiklerini ifade etti.

Çocukların, cinsellikle ilgili akıllarına gelen, ancak ebeveynlerine soramadıkları sorulara kendi dünyalarında hayal ürünü yanıt ürettiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Taşçı, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çocukların ebeveynlerine soramadıkları cinsel sorulara, kendi hayal dünyalarından yanıt olarak buldukları düşüncelerin bir çoğu yanlış olmasına karşın doğruymuş gibi yıllarca çocukların hafızalarında saklı kalır.
Çocukların arkadaşlarından öğrendiği cinsel bilgilerin de pek çoğunun doğru olma olasılığı oldukça düşüktür. Televizyon, internet, gazete ve dergi gibi basın araçlarının bilgi bombardımanı da çocuklarıetkiliyor.
Günümüzde bu kesimin, sağlıklı eğitim vermek yerine daha çok izlenmek, daha çok satmak gayesiyle cinselliği tahrik eden, cinsel özgürlüğü özendiren, ahlaki prensiplerle uyuşmayan yayınlar yaptıkları gözardı edilmemesi gereken bir gerçektir."

Çocuklarının cinsellikle ilgili sorularını yanıtlamayan ebeveynleryanında soruları kaçamak ve doğru olmayan yanıtlarla savuşturmaya kalkışan ebeveynlerin de olduğunu anlatan Prof. Dr. Taşçı, şöyle konuştu:
"Örneğin, dünyaya nasıl geldiklerini soran çocukları (seni leylekler getirdi), (seni kıyıda kayıkta bulduk) gibi binlerce tür pekde masum sayılamayacak yalanlarla bilgilendirmektense hiç bilgilendirmemek daha doğru olur. Çünkü, yanlış bilene doğruyu öğretmek, birşey bilmeyene doğruyu öğretmekten çok daha zordur."
Yayın tarihi: 06.02.2002
854
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.