Sağlık

Çocuklarda hiperaktivite ve uyuşturucu

Çocuklarda hiperaktivite ve uyuşturucu

Hiperaktif çocukların ilaçla tedavi edilmesi, ilerde uyuşturucu bağımlısı olmaları riskini düşürüyor. Pedriatrics dergisinde yayınlanan makalede, Harvard Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Timothy Wilens ve ekibi, binden fazla çocuğun verilerinin değerlendirildiği 6 ayrı araştırmayı inceledi.

Beyindeki bir değişikliğin hiperaktiviteye neden olduğunun tahmin edildiği kaydedilen makalede, çocuğun fazla hareketli olmasının ve dikkatini toplamakta güçlük çekmesinin çoğu ülkede hastalık olarak görülmediği ve tedavi edilmediği belirtildi. Bu araştırmayla ilaç tedavisinin uyuşturucu bağımlılığı riskini artırdığı görüşünün çürütüldüğünü belirten Wilens, araştırmada, tedaviedilmeyen çocukların ilerde uyuşturucu madde bağımlısı olmaları riskinin arttığının ortaya çıktığını kaydetti. Makalede, ilaçsız alternatif tedavi yöntemlerinin de uyuşturucu bağımlısı olma riskini düşürüp düşürmediğine ise araştırmada değinilmediği belirtildi.
Yayın tarihi: 06.01.2003
773
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.