Sağlık

Bu oyuncakları mutlaka geri verin!

Bu oyuncakları mutlaka geri verin!

Dünyada büyük paniğe neden olan ve içinde ölüme bile neden olabilecek boyalar içeren oyuncaklar Türkiye'de de toplatılıyor.

Amerika'nın en büyük şirketlerinden Barbie'nin de üreticisi Mattel, Türkiye'deki bazı oyuncakları da toplayacağını açıkladı. İçerdiği kurşun bazlı boya nedeniyle dünya genelinde 1 milyon Çin malı oyuncağı toplama kararı alan Mattel, Türkiye'de de satılan üç ayrı oyuncak modelinin geri getirilmesi çağrısı yaptı. Mattel Türkiye'den yapılan açıklamada, Mayıs-Ağustos 2007 tarihleri arasında üretilen araba serisinden 'Sarge'oyuncağının başka bir oyuncakla değiştirileceği duyuruldu. Önceki gün Çin hükümeti bu oyuncakları üreten fabrikayı kapatma kararı almıştı. Bu kararın hemen ardından oyuncak şirketinin patronu Zang Shuhong kendini asmıştı.

Zehirli boyalar
Mattel Türkiye, "Söz konusu oyuncağın üzerindeki boyaların olumsuz sağlık sorunları yaratabilecek seviyede kurşun içerme ihtimali bulunmaktadır" dediği açıklamasında ancak dünyada ve Türkiye'de bu tür bir vakanın rapor edilmediğini kaydetti. Mattel Türkiye, içerdiği kurşun nedeniyle kanserojen tehlike içeren oyuncak arabayla ilgili "Sarge arabasının geri çağrılması, Mattel'in artan araştırmalar ve üretim tesislerinde devam etmekte olan test prosedürleri sonucudur" görüşünü savundu.Toplatılan ürünün Mattel'in sözleşmeli olarak çalıştığı bir Çin firması olduğu kaydedilen açıklamada, oyuncaklarda kullanılan boyanın güvenlik gereksinimleri ve standartlara uymadığı belirtildi.

Çok tehlikeli hastalıklar
Uzmanlar "Bu tür boyalar içeren oyuncaklarla oynayan çocuklarda kusma, anemi, öğrenme bozuklukları, kalıcı nörolojik hasar ve ölüm bile gerçekleşebilir" diyor. Mattel Türkiye, bu oyuncakların ikincil ürün kontrollerinde tehlikeli olduğunun anlaşıldığını ve bu nedenle şirketlerinin daha geliştirilmiş bir kontrol sistemi uygulamaya geçeceğini duyurdu. Sarge arabasının dışında Ocak 2007'den önce Türkiye'de piyasaya sürülen Barbie ve Tanner bebeğinin de geri çağırıldığını duyurdu. Çağrılan oyuncakların başkalarıyla da değiştirileceğini belirten şirket, bu ürünlerin kod numaralarını da açıkladı.

İşte toplatılan oyuncaklar
Sarge model araba. Barbie'nin fotoğraftaki modeli. Tanner bebekleri. Ayrıca tek parça adındaki oyuncak. Firma oyuncakların alt kısmındaki kodları da şöyle sıraladı:H6405, H6418 ve J9472.

Vatan
Yayın tarihi: 16.08.2007
684
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.