Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Zeugma müzede hapis

Zeugma müzede hapis

Zeugma mozaiklerinin İstanbul'da sergilenmesine karşı konulan ihtiyati tedbir kararı, turistleri yaktı. Mahkeme kararının ardından Gaziantep Müzesi kapatıldı, turistler kapıdan dönüyor.

Baraj sularının altından kurtarılan tarih, şimdi de sandıklar içine hapsoldu! Zeugma mozaiklerinin İstanbul'da sergilenmesi girişimine mahkeme tarafından ihtiyati tedbir kararı konulması ve mozaiklerin korunduğu Gaziantep Müzesi'nin bu karar doğrultusunda ziyarete kapatılması, kent turizmini olumsuz yönde etkiledi.

Seç Turizm Operasyon Müdürü Orhan Çeliktürk, Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nin kapatılma kararının turizm sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirterek, "Arkeoloji Müzesi'ni gezmek için gelen binlerce yerli ve yabancı turist, müzenin kapalı olduğunu görünce, 'Biz bu mozaikleri görmek için binlerce kilometre yoldan geliyoruz, ancak müze kapalı. Antakya'ya gittiğimizde, oradaki mozaikleri müzede görebiliyoruz. Gaziantep'te neden böyle bir uygulama var? Kentin tarihini görmek istiyoruz, ancak bu mümkün olmuyor' diye bize tepki gösteriyorlar. Bu durum devam ettiği takdirde Gaziantep'in ulusal ve uluslararası tanıtımına darbe vuracaktır" dedi.

Yeni karar bekleniyor
Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde korunan ve Gaziantep dışında sergilenmesi programlanan Zeugma mozaikleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel sivil toplum örgütleri arasında yaşanan anlaşmazlık sonrasında demir parmaklıklar
ardına kilitlenmişti. Gaziantep M1 Alışveriş Merkezi ile NATO zirvesi sırasında İstanbul'daki Topkapı Müzesi'nde sergilenmesi için bu sergilere hazırlanan mozaikler, Gaziantep 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği ihtiyati tedbir kararı sonrasında sandıklar içinde bekletilmeye başlamış ve müze ziyarete kapatılmıştı. 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bu kararı sonrasında, halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nde kilitli halde bekletilen Zeugma mozaiklerine, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin vereceği karara kadar dokunulamayacak.
Yayın tarihi: 14.04.2004
432
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.