Magazin

Zayıflamanın sırrı Afrika'da

Zayıflamanın sırrı Afrika'da

Güney Afrika Cumhuriyeti, Nambia ve Botswana, zayıflama endüstrisinin gözbebeği olmaya aday hoodia kaktüsü için harekete geçti.

Hoodia kaktüsü, yıllar önce Güney Afrika Bilimsel ve Endüstriyel Araştırmalar Konseyi (CSIR) tarafından P57 adıyla patentlenmiş ve kullanım hakkı Britanya kökenli Phytopharm Plc'ye satılmıştı.

Oysa Batı'da obeziteye karşı savaşta çok önemli mevziler kazandırması beklenen 'P57', San yerlileri tarafından binlerce yıldan beri kullanılıyor. Yerlilerin Kalahari Çölü'nü geçerken fazla acıkmamak için yediği kaktüs, bir yandan iştahı keserken cinsel gücü artırıyor, soğuk algınlığına karşı da birebir.

CITES listesine girmesi isteniyor
Üç Afrika ülkesi 'hoodia'nın 'Tehlike Altındaki Uluslararası Ticari Yaban Bitki ve Hayvanlar İçin Konvansiyonu'nu (CITES) ikinci ek listesine girmesini önerdi. Bu yapıldığında kıtadan çıkan hoodia miktarı kontrol altına alınabilecek, kaktüsün ticareti CITES iznine bağlanacağı için önceki anlaşmalar da geçersiz sayılacak. Hoodianın Afrika'nın nadide bir zenginliği olduğu tescillenebilirse, yerli örgütleri de ticaretinden pay isteyebilecek.
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.07.2004
428
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.