Magazin

"Zararsız sigara yoktur"

"Zararsız sigara yoktur"

ABD hükümetinin, dünya devi 7 büyük sigara şirketine karşı açtığı 280 milyar dolarlık dava ikinci gününde.

ABD'nin başkenti Washington'da görülen davada, savunmanın açılış konuşmasını yapan Philip Morris avukatı Ted Wells, "Üzerinde 'light da yazsa, zararsız sigara diye bir şey yoktur. Biz tehlikeli bir ürün satıyoruz" dedi.

Savunma avukatları, sigaranın tehlikelerini daha ilk duruşmadan kabul etmekle birlikte, diğer iddiaların "temelsiz" olduğunu iddia ettiler.

1998 yılında birçok eyaletin hükümetiyle toplam 206 milyon dolarlık bir anlaşma imzalayarak davadan kurtulan sigara şirketleri, bu tarihten sonra sektörde olumlu gelişmeler olduğunu ve "kötü niyetli" firmaların çekildiğini savunuyorlar.

Hükümet ısrarlı
ABD tarihinin en büyük kamuoyunu aldatma davasında hükümet, büyük tütün üreticilerini, 50 yıldır sigaranın zararlarını saklamakla suçluyor. İddianamede, 5 sigara şirketi patronunun 1953'te yaptıkları gizli toplantıda sigaranın kansere yolaçtığı yönündeki bulguların üzerine örtme kararı aldıkları ifadesi yer alıyor.

Şirketler, ayrıca bağımlılığı artırmak için ürünlerde aşırı nikotin kullanmak, pazarlama stratejilerini gençler üzerine kurmak ve "light" ürünler hakkında yalan söylemekle suçlanıyor.

Davanın ilk bölümünün Mart 2005'e kadar sürmesi ve dava sonucunda sigara üretimi, reklamı, ambalajı ve satışı konularında katı önlemlerin alınması bekleniyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.09.2004
510
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.