Magazin

Yüksekokululara kısa dönem

Yüksekokululara kısa dönem

İki yıllık yüksekokul mezunlarının askerlik süresinin kısaltılması için çalışma yapılıyor.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme, Çukurova Üniversitesinde (ÇÜ) düzenlenen '3. Ulusal Meslek Yüksek Okulları Müdürler Toplantısı' için geldiği Adana'da, yeni açılan üniversitelerde gerekli şartlar oluşmadığı için sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Türkiye'de ÖSS nedeniyle yüksek öğretime çok fazla talep olduğunu belirten Eşme, "Bu talebin karşılanması için yeni üniversiteler açılmalı, ancak daha da önemlisi, bu üniversitelerde kapasite yaratılmalı" dedi.

MYO OKULLARININ ASKERLİK SORUNU
Ülke genelindeki 522 meslek yüksek okulunda toplam 482 bin 208 öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Eşme, bu okullardaki erkek öğrencilerin en büyük sorununun ise askerlik olduğunu kaydetti.

MYO'larda okuyan öğrencilere, lisans öğrencileri gibi kısa dönem askerlik yapma imkanı verilmesinin, mesleki eğitime olan ilgiyi artıracağını anlatan Eşme, "Bu önemli bir sorun olarak gündemimizde yer alıyor ve çözümü için görüşmelerde bulunuyoruz" dedi.

Görev süresi 8 Aralık'ta sona erecek olan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in yerine adaylığının söz konusu olmadığını da vurgulayan Eşme, atama ile ilgili kararı Cumhurbaşkanı'nın vereceğini belirtti.
(Vatan)
Yayın tarihi: 10.11.2007
314
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.