Magazin

Yüksek tansiyon ilacı bunamayı engelliyor

Yüksek tansiyon ilacı bunamayı engelliyor

Belçikalı bilim adamları, uzun süre yüksek tansiyona karşı ilaç alan hastalarda, yaşlılığa bağlı bunama ve Alzheimer hastalığına çok ender rastlandığını kaydettiler.

The Archives of Internal Medicine dergisinin bugünkü sayısında yayınlanan habere göre, Leuven Üniversitesi`nde görevli bilim adamı Jan Staessen ve ekibi, yüksek tansiyon konusunda Avrupa`da yapılan bir araştırmaya katılan 3 bin hastayı 4 yıl süreyle incelediler.

Araştırma çerçevesinde hastaların yarısına yüksek tansiyon ilacı, diğer yarısına placebo verildi. Hastaların hepsi araştırmadan sonra tansiyon ilacıyla tedavi edildi. Araştırma sonucunda, başından beri yüksek tansiyon ilacı alan kişilerde, diğer hastalara göre, belirgin bir şekilde daha az bunama belirtileri görüldüğü ortaya çıktı.

Bilim adamları, uzun süreli yüksek tansiyon ilacı kullanımının bunama ve hatta Alzheimer hastalığından koruduğuna inandıklarını söylediler. Daha önce Avustralyalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada, tansiyon ilacının yaşlanma sürecini geciktirdiği ortaya çıkmıştı.
Yayın tarihi: 14.10.2002
304
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.