Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yolunu şaşırdı 8 bin km uçtu

Yolunu şaşırdı 8 bin km uçtu

İngiltere'den 800 km ötedeki Fransa'nın Fourgenes kentine gitmek için havalanan güvercin, yolu şaşırınca soluğu 8200 km ötedeki Güney Afrika'da aldı.

İngiltere'de güvercin meraklısı 79 yaşındaki Harry Sinfield, yarış güvencinini haziran ayında South Normanton'dan uçurdu. Kuş, Fransa'nın Fourgenes kentine uçacaktı. Ancak Harry Sinfield'e ne Fransa'dan ''Kuşunuz burada'' diye bir haber geldi, ne de yarış güvercini geri döndü.

İki hafta sonra merak ve endişe içindeki Harry Sinfield'e Güney Afrika'nın Pretoria kentinden bir telefon geldi. Merakla telefonu açan Sinfield, ''Kuşunuz burada'' sözünü duyunca küçük dilini yutacak gibi oldu. Şaşkın güvercin 8200 km ötede Pretoria'daki bir elmas madeninin yakınlarında bulunmuştu.

50 adet güvercini olan ve yaklaşık 70 yıldır güvercin yetiştiren Harry Sinfield, ''Böyle bir şeyi ne gördüm, ne duydum'' diye konuştu. Sinfield, kuşa Güney Afrika'daki başka bir güvercin meraklısının bakacağını belirtti.

Uzmanlara göre üzeride sadece numarası bulunan kuş, bir fırtına sırasında yönünü kaybedip bölgeden geçmekte olan bir gemiye sığınarak uzun bir yolcuğa çıkmış olabilir.
(Hürriyet)
278
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.