Magazin

Yoksulluk, aileyi şiddete sürüklüyor

Yoksulluk, aileyi şiddete sürüklüyor

İnsan Hakları Derneği (İHD), işsizlik ve beraberinde ğetirdiği yoksulluğun aile reisinin genellikle şiddet uygulamasa ve baskıcı olmasına neden olduğunu öne sürdü.İnsan Hakları Derneği'nce hazırlanan raporda ekonomik krizin aile içi yaşantıya yaptığı etkisi irdelendi.

İnsan Hakları Derneği'nce hazırlanan raporda ekonomik krizin aile içi yaşantıya yaptığı etkisi irdelendi. Raporda, Türkiye'de iş ve istihdam olanaklarının azalması, reel ücretlerde düşme ve yedek işgücünün artması, daha çok hizmetler alanında gelişme gösteren enformel sektörün ekonomik yapıdaki belirleyiciliği, sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere yapılan yatırımların azalması, konut sahibi olma olanaklarının giderek yitirilmesinin yoksulluğun derinleşmesine neden olduğu belirtildi.


Raporda, bölgesel ve etnik farklılıklar, afetler ve savaş koşullarının da yoksulluğun derinleşmesine neden olduğu vurgulandı.

"HİMAYECİ DEVLET ANLAYIŞI YIKILIYOR"
Ekonomik kriz dönemlerinde devletin geri çekilme sürecine girdiği belirtilen raporda, böylece "himayeci", "baba devlet" anlayışı egemenliğinin kırılmaya başladığı belirtilerek, bunun diğer toplumsal kurumlarda da var olan ataerkil iktidar mekanizmalarının değişmesine yol açtığı kaydedildi. Bu değişimin, bir taraftan hane içindeki iktidar ilişkilerini etkilerken, bir taraftan da hanelerin yoksulluk sınırı altına düşmeden ayakta kalabilmelerinin önemli bir boyutu olan karşılıklı destek ve yardımlaşma geleneğinde dağılma ve yıpranmalara neden olduğu anlatıldı.

(aa)
Yayın tarihi: 21.02.2003
482
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.