Magazin

Yeşil mucize: Paulownia

Yeşil mucize: Paulownia

Üç ayda 5-6 metreye ulaşıyor, altı kat fazla oksijen yayıyor ve dondurucu kışa dayanıyor. Evinin, fabrikasının bahçesini yeşillendirmek isteyenler, Paulownia ağacı satın alıyor. Kısa zamanda büyüyen, -20 dereceye dayanıklı ağacın fiyatı 3.5-45 milyon lira arasında.

Haberimize konu olan girişimci; Efe Ömer Sidal. Girişimi ise dünyanın en hızlı büyüyen ağacını, yani Paulownia'yı yetiştirip satmak. "Kerestesi hadi neyse de, ağaç satarak para kazanılır mı?" demeyin. Çünkü evinin bahçesini, sitenin genel görünümünü ya da fabrikasının bahçesini ağaçlandırmak isteyen herkes alıyor. Örneğin "Ne kadar güzel, her taraf yeşil" dediğiniz Beykoz Konakları'nın tüm ağaçları Paulownia'dan oluşuyor ve hepsini Efe Ömer Sidal satmış.

Balıkesir'de yılda 200 bin Paulownia
Sidal, aslında, makine mühendisliği mezunu ama Avustralya'ya gidip gelen bir arkadaşından öğrendiği bitkiyi getirmekle kalmamış, Balıkesir'de 20 bin dönüm arazi üzerinde yetiştirmeye de başlamış. Her yıl 200 bin Paulownia yetiştiriyor ve bir kısmını kerestelik olarak ayırıp en az yarısını Türkiye geneline satıyor. Hatta yurtdışından bile talep alıyor.

Sidal, çalışmalara başlama öyküsünü şu sözlerle anlatıyor: "İlk olarak 1995 senesinde öğrendiğimiz Paulownia ağacı­nın üretimi, Türkiye iklim koşullarına adaptasyonu, Türkiye'de Paulownia yetiştiriciliğine uygun bölgeler ilk araştırmalarımızdı. Şimdi de üretim programla­rı ve Paulownia kerestesinin mevcut pazarları hakkında aralıksız araştırmalarla devam ediyoruz.".

Ekim ve yetiştirme çalışmalarına başladıkları günden bu yana Türkiye'nin her yanından sipariş aldıklarından, özellikle bölgelerinde ağaçlandırma yapmak isteyen belediyelerle çok sıkı işbirliği içinde olduklarından dem vuruyor Sidal.

Ağacı yetiştirmek isteyen herkese tek­nik destek verdiklerini belirten Sidal, geçen yıl görüşlerine başvurmak üzere Çin Orman Akademisi'nden Prof. Zhu'yu Türkiye'ye davet etmiş. Prof. Zhu ile Türkiye de 1500 km.'lik bir seyahat yapmışlar ve Paulownia'nın hangi bölgelerde iyi sonuç getireceği yönünde fikir birliğine varmışlar.

Suyu seven ama bataklık bölgelerde çürüyen ağaç, Türkiye'nin hemen her yerinde yetişebiliyor. Sidal'ın şirketi Efeks Limited, Paulownia yetiştiriciliği üzerine Çin Bilim Bakanlığı sertifikasına sahip tek uluslararası firma. Türkiye'de, henüz, onların dışında bu işi yapan yok.

Erozyon kontrolünde avantaj sağlıyor
Adaptasyon kabiliyeti çok yüksek olan ağaç, düz ovalık alanların yanı sıra dağlık bölgelerde 2 bin metre yükseklikte bile yetiştirilebiliyor. Normal koşullar altında birkaç sene içerisinde 15-25 metre arası bir boya ve 40 cm. çapa ulaşabiliyor. Ve kereste olarak ağacı değerlendirmek isteyenlere önemli bir bilgi; 0.5 metreküp ve üzerinde kereste veriyor. Oldukça geniş yapraklı olan ağaç, meşe ve çamdan 6 kat fazla oksijen yayıyor çevreye. Kış aylarında yapraklarını döküyor ama derin kök sistemi erozyon kontrolünde önemli avantajlar sağlıyor.

Ağacın güneşi sızdırma oranı da söğütten yüzde 11, akasyadan yüzde 27, kavaktan da yüzde 37 daha yüksek. Kış aylarında ve bahar donlarında eksi 20 dereceye kadar dayanan ağaç, gövde çapının birkaç yıl içinde büyümesiyle -100 dereceye kadar dayanıklı hale geliyor.

Gelelim ağacın fiyatına; 0.5 metre bo­yunda olan fidanlar 3.5 milyon TL, 1.6 metre boyundakİ 2.5 aylık fidan 5 milyon TL., 3 metre boyundaki 3.5 aylık fidan 8 milyon TL., 5 metreye ulaşan 4.5 aylık fidan ise 10 milyon TL.'ye satılıyor. Fidan boyunu geçen 8 metrelik 6.5 aylık ağaç ve üstü ise 15-45 milyon TL. arası fiyatlarla alınabiliyor. Avustralya piyasasında 5-6 yaşındaki bir Paulownia'nın 400 dolar ettiğini de hatırlatalım.

Gemi içi dekorasyonunda kullanılıyor
Paulownia'nın kerestesi ise renkli, ha­fif ve kokusuz. Budaksız, düzgün desenli, çatlamaya, bükülmeye dayanıklı olan kereste, dünyada genellikle gemi içi dekorasyonunda tercih ediliyor. Ağacın elektrik geçirgenliği de diğerlerine oranla çok düşük, bu yüzden yalıtım isteyenlerce daha çok tercih ediliyor. Mobilya yapımında kullanılamayacak kadar küçük kesitli bölümleri ise dünyada daha çok sunta yapımında veya kağıt hammaddesi olarak kullanılıyor.

İyi şans getiriyor
Tarihi buluntu ve destanlara göre insanoğlu, Paulownia ağacını çok eski dönemlerden beri kullanıyor. Bir Çin inanışına göre Kral Yui'nin tabutu için 9 cm. kalınlığında Paulownia kerestesi kullanılmış. Kral Yui, günümüzden 2600 yıl önce yaşamış. Zhuang Tze'nin kayıtlarına göre (M.Ö. 400) Zümrütü Anka güneyden kuzeye sadece Paulownia ağaçlarına konarak ve bambu meyvesi yiyerek uçarmış. Çin halkı, Phoenix kuşunu çektiğine ve iyi şans getirdiğine inandıkları Paulownia ağacını yüzyıllardan beri yetiştiriyor.

"Shang Shu" (M.Ö. 300) isimli kitapta Shucho şehrinin halkının, kral için Paulownia dikimi yaptıkları anlatılıyor. "Mencius" isimli kitapta herkesin Paulownia ve Catalpa yetiştiriciliği hakkında bilgili olduğu, Paulownia ve Catalpa dikmemiş çiftçinin iyi bir çiftçi sayılmayacağı yazılıyor.

"On Qin Dynasty"(M.Ö. 221-207) isimli kitapta, "Fu Jian Suei" isimli bir kişinin Arfang şehrinde 1000 Paulownia diktiği yazılmış. 1960 senesinden bu yana Çin Halk Cumhuriyeti' nde çiftçiler tarafından tamamen benimsenen Paulownia, günümüzde başta Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Avustralya, Amerika, Vietnam, Laos, Tayland, Hindistan,Yeni Zelanda ve Malezya olmak üzere kırktan fazla ülkede yetiştiriliyor. Özellikle Çin'de Paulownia ekili tarımsal ormancılık alanlarının toplam yüzölçümü 1.8 milyon hektar.
(Tempo)
Yayın tarihi: 23.04.2004
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.