Magazin

Yeni bir salgın: "Mutsuzluk sendorumu"

Yeni bir salgın: "Mutsuzluk sendorumu"

Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar "mutsuzluk yorgunluğu sendromu" adında yeni bir salgına yakalanıyor. Uzmanlara göre şehirlerde yaşayanların yaklaşık yüzde 60'ında görülen bu sendrom, kişiyi yorgun, halsiz ve isteksiz yapıyor.

Bahar yorgunluğu, kronik yorgunluk derken bir de "mutsuzluk yorgunluğu" ortaya çıktı. Özellikle büyük şehirlerde, kentleşmenin yoğun olduğu yerlerde yaşayan insanları etkileyen mutsuzluk yorgunluğu, kişinin tüm enerjisini tüketiyor, halsiz ve isteksiz yapıyor, yaşama bakışını negatife çeviriyor, depresyona sokuyor. İntihara kadar götürebilen mutsuzluk yorgunluğu, "kişinin mutsuzluğundan kaynaklanan enerji, istek ve motivasyon azalmasının doğurduğu bir sonuç" olarak tanımlanıyor.

Uzman görüşü
Büyükşehirlerde mutsuzluğa bağlı yorgunluk sendromu görülme oranının yüzde 50-60'lara kadar ulaşıyor. Doğa ile içiçe yaşama olanağı olan küçük yerlerde ise sendorumun görülme oranının yüzde 20'lere kadar düşüyor. Mutsuzluk insanın bakış açısını değiştiriyor, insanın kendisini, çevresini, geleceğe, geçmişe bakış açısını negatif ve karamsar yapıyor. Sürekli bedenin bir yerlerinde ağrı, uyuşma hissediliyor. Sendroma yakalanan insanlar bir yere gitmek istemiyor, oldukları yerde kalmak istiyorlar. İnsanların hep eksi yanlarını görmeye, eleştirmeye çalışıyorlar. Mutsuz insan kavgacı, hırçın ve sabırsız oluyor.

Önlemler
Her gün duş alın ve öz bakımınızı yapın, giyinin, süslenin. Her şeyden önemlisi de duygularınızı harekete geçirecek bir partner, arkadaş bulun. Bütün bunlara rağmen sendromun altından kalkamıyorsanız bir psikiyatri uzmanına başvurun. Uzmanlara göre, sürekli mutsuz olan insanların sürekli yorgun ve bitkin oluyorlar.
(ANKA)
Yayın tarihi: 23.03.2003
343
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.