Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yazmak stresi azaltıyor

Yazmak stresi azaltıyor

İngiliz bilim adamlarının araştırmasına göre, insanların başlarından geçen kötü olayları yazarak anlatmaları, olayla ilgili duydukları stresleri azaltıyor.

Stres düzeyinin azalması da vücudun sağlıklı tepkiler vermesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, yaraların çabuk iyileşmesi gibi sonuçlar doğuruyor. Londra King's College Psikoloji Bölümü'nde görevli bilim adamları tarafından yapılan ve 36 kişinin katıldığı araştırmada, katılımcılardan yarısına, başlarından geçen en üzücü olayı ve neler hissettiklerini yazmaları söylendi. Grubun diğer yarısından da boş zamanlarını nasıl geçirdikleri gibi sıradan bir konu hakkında bir şeyler yazmaları istendi.

Üç gün boyunca, günde 20 dakika süren yazma seansları sonunda, uzmanlar katılımcıların koluna iğne ile delerek küçük yaralar açtı. İki hafta sonra yaralar kontrol edildiğinde, acı tecrübeleri hakkından yazanların yaralarında iyileşmenin daha hızlı olduğu tespit edildi. Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, yüksek stres düzeyinin iyileşme sürecini yavaşlattığına dikkat çekti ve yazarak anlatmanın stresi azalttığını belirtti.
(Hürriyetim)
Yayın tarihi: 10.09.2003
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.