Magazin

Yazar '11 Eylül'zede

Yazar '11 Eylül'zede

PEN Yazarlar Derneği'ne göre, ABD'nin yakın zamana kadar 'demokrasi' için baskı yaptığı ülkelerle işbirliğine gitmesi, tüm dünyada baskılara yeni bir zemin oluşturdu.

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği, ifade özgürlüğünün de 11 Eylül kurbanları arasına katıldığını açıkladı. Derneğe göre ABD'nin, yakın zamana kadar 'demokrasi' için baskı yaptığı ülkelerle işbirliğine gitmesi, tüm dünyada baskılara yeni bir zemin oluşturdu.

Derneğin Hapisteki Yazarlar Komitesi'nce hazırlanan rapor, önceki gün Bilgi Üniversitesi'nde bir toplantıyla açıklandı. Uluslararası PEN Başkanı Jiri Grusave'in de katıldığı toplantının ev sahibi, Türkiye PEN'di. 'Antiterörizm, Yazarlar ve İfade Özgürlüğü' başlıklı raporu, Katalan PEN Başkanı Charles Torner Pifarrre, Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Eugene Schoulgin ile sundu. Terörizmle mücadelede insan haklarının ihlal edildiğini vurgulayan
Schoulgin, yazarları seslerini yükseltmeye çağırdı.
PEN, 35 ülkedeki üyelerinden topladığı bilgilerle ifade özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaları tespit etti. Ortaya çıkan sonuçlar, 11 Eylül'den sonra pek çok ülkenin her tür muhalefeti bastırabilmesine meşruiyet sağlayan küresel ve bölgesel bir antiterör iklimine girdiğimizi gösteriyor. Çünkü Amerika'dan Zimbabwe'ye, İngiltere'den Çin'e kadar pek çok ülkede artık her tür muhalefet 'terörist' faaliyet...

Raporda, terörün, 200 yıldır bir baskı aracı olarak kullanıldığı anlatılıyor. 11 Eylül'den sonra Amerika'nın teröre karşı genel savaş ilan etmesi ve herkesi bu savaşta yanına çağırmasıyla birlikte, insan hakları sicili hiç de parlak olmayan devletler de kutsal bir küresel savaşın neferi pozunu takınmaya başladı. Böylece bir zamanlar insan hakları ve demokrasinin savunucusu olarak görülen ABD tarafından eleştirilen ülkeler, şimdi ABD yandaşı oldu.

'ABD bizden yardım istedi, biz de isteriz'
"Teröristleri finanse eden, barındıran, savunan herkesin terörist olduğu konusunda Bush ile hemfikiriz" diyen Zimbabwe'li bakan ve "ABD, Çin'den terörizme karşı mücadelesine yardım etmesini istedi, Çin de aynı şekilde ABD'den teröristlere ve ayrılıkçılara karşı savaşına destek olmasını ve anlayış göstermesini isteyebilir" diyen Çin Dışişleri Bakanı, işbirliğinin boyutlarını ortaya döküyor. PEN de durumu şöyle özetliyor: Dünya kendine yeni bir rol model buldu: Demokrasinin tadını çıkaran bir ülke yerine, ulusal güvenlik adına demokrasiyi hiçe sayan bir ülke."

Sonuçta 11 Eylül'den sonra yazar olmak daha da tehlikeli bir hal almış, ifade özgürlüğüne saldırılar ve sansür artmış durumda. Bunun ana sebebi de, ulusal güvenlik gerekçesiyle çıkarılan yeni yasalar ve kararnameler. Tüm bunlar terörizmi öyle muğlak tanımlıyorlar ki, yazarlar herhangi bir ifadeyle kendilerini terörist ilan edilmiş bulabiliyorlar.

Herkes '11 Eylül'cü
 • Güney Afrika:
 • 11 Eylül'ün ardından yayımlanan 'antiterörizm' yönetmeliği terörist faaliyetlerinden şüphelenilen kişi ve kurumlar hakkında hiçbir kritere dayanmadan kara liste hazırlama yetkisini yürütmeye veriyor.
 • Zimbabve:
 • Kasım 2001'de ülke gerçeklerini çarpıttıkları için altı yabancı gazeteci terörist ilan edildi. Başkan Mugabe, muhalif partiyi terörist örgüt ilan etti. Enformasyon Bakanı, İngiltere ve Amerika'yı kastederek, "En seçkin demokrasiler ulusal güvenlik için basın özgürlüğünü kısıtlıyorsa, biz de kısıtlarız" dedi. 2002'de çıkarılan iki yeni kanunla pek çok yazar ve gazeteci hapse atıldı.
 • El Salvador:
 • 2002'de 'Ulusal Savunma Yönetmeliği' yayımlandı. Herkes hükümete istediği bilgiyi sunmak ve gazeteciler de haber kaynaklarını açıklamak zorunda.
 • ABD:
 • 2001'e Baltimore Müzesi'nde 'Terörizm' adını taşıyan bir tablo, sergiden kaldırıldı. Aralık 2001'de Boston Senfoni Orkestrası, gemi kaçıran bir Filistinliyi anlatan operayı temsil etmekten vazgeçti. Aynı yıl Texas City Sun'da bir gazeteci, Bush'u korkak çocuğa benzettiği için kovuldu. Yurtseverlik Yasası'na göre FBI, kimin hangi kitabı okuduğunu kütüphanelerden aldığı listelerle takip edebiliyor.
 • Avustralya:
 • 11 Eylül'ün ardından hemen meclisten yeni bir antiterör kanunu geçirildi. Savunma Bakanı, sığınmacıları almama çabalarında ne kadar haklı olduklarının, 11 Eylül'le ortaya çıktığını söyledi.
 • Çin:
 • Terörizme ve ulusal güvenliğe dair suçlar için Ceza Yasası'na yeni maddeler eklendi. Bu gelişmelerden binlerce Uygur olumsuz etkilendi. Müslümanların dini vecibelerini yerine getirmesine yönelik kimi kısıtlamalar uygulamada.
 • Hindistan:
 • Mart 2002'de geçirilen Terörizmi Önleme Yasası, polise altı aya kadar gözaltı olanağı veriyor. Devlet Bakanı eleştirileri 'sınır ötesi terörizmle savaş' retoriğiyle cevaplarken, pek çok muhalif hapsi boyladı.
 • Özbekistan:
 • İbadetlerini hükümetin kontrolüne tabi kılmak istemeyenler, 1997'de 'aşırı dinci' ilan edilmişti. 11 Eylül'ün hemen ertesinde, bu cemaati çökertmeye yönelik, işkenceden gözaltında ölüme kadar giden hak ihlalleri yapıldı. ABD, Afganistan'ın işgali sırasında kendisine üsler veren bu stratejik ortağını eleştirmekten kaçınıyor.
 • Rusya:
 • Rusya, 11 Eylül'ün hemen ertesinde Çeçenler ile El Kaide arasında bağlantılar kuruverdi. Kasım 2002'de hazırlanan yeni bir yasa, antiterör harekâtları konusunda haber yapılmamasını hedefliyor.
 • Türkiye:
 • Terörle Mücadele Kanunu'nun 8. maddesi, 2003'te kaldırıldı. Ama aynı kanunun yoruma açık 7. maddesi hâlâ tehdit oluşturuyor. Irak savaşı sırasında savaş karşıtı gösteri yapanlardan pek çoğu gözaltına alındı.
  (Radikal)
  Yayın tarihi: 15.03.2004
  486
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.