Magazin

Yaz bebeği şanslı

Yaz bebeği şanslı

Bilim festivali için araştırıldı, doğrulandı: Mart-ağustos arasında doğanlar eylül-şubat doğumlulardan daha şanslı ve hayata daha iyimser bakıyor...

Yaz aylarında doğanlar, kışın doğanlara oranla daha şanslıymış. Britanya'da Hertfordshire Üniversitesi'nden profesör Richard Wiseman'ın, 40 bin kişiyle İnternet üzerinden yaptığı ankete göre, mart-ağustos arasında doğanlar, eylül-şubat arasında doğanlara göre daha iyimser bakış açısına sahip oluyor.

Edinburgh Uluslararası Bilim Festivali kapsamında yapılan ve festivalin sonunda da sonuçları açıklanan araştırmaya katılan mayıs ayı doğumlulardan, yüzde 50'si, kendilerini şanslı bulduğunu belirtti.

Ekim ayında doğanların ise yüzde 43'ünün, 'Kendinizi şanslı buluyor musunuz?' sorusuna olumlu cevap verdiği açıklandı. Profesör Wiseman, anketin, katılanların doğum ayları ve kendilerini şanslı bulup bulmadıkları gibi çeşitli sorular sorularak yapıldığını ve kış aylarında doğanların, daha iyimser düşünerek şanslarını bir anlamda kendilerinin yaratabildiğini söyledi. Profesör Wiseman, anne-babaların yaz ve kış aylarındaki yaşam tarzları ile ruh hallerinin yeni doğan bebekleri üzerinde etkisi olabileceğini de sözlerine ekledi.

Güneş ışığı etkiliyor
Profesör Jayanti Chotai de, meslektaşının görüşüne katılarak, güneş ışığı ve ısıyla beraber çevre faktörlerinin, doğum döneminde, insan vücudunun tüm biyolojik sistemini etkileyebileceğini ve bu etkinin erişkin dönemlere de yansıyabileceğini vurguladı. İsveç'teki Umea Üniversitesi'nde görevli Prof. Chotai, daha önce yaptığı bir araştırmada, kışın doğanların yeniliklere açık olmadığını saptamıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 15.04.2004
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.