Magazin

Yaşlının halini genç anlar!

Yaşlının halini genç anlar!

Gençler yaşlıların halinden anlasın diye 'yaşlılık simülatörü' yapıldı. Simülatörü giyen bulanık görüyor, her yanı ağrıyor, zor yürüyor. 4 bin 500 genç, bir dakikada yaşlandı.

Çatırdayan kol ve bacaklar, bulanık gözler ve duymayan kulaklar... Yaşlılığın pek de eğlenceli bir şey olduğu söylenemez. Peki tahminleri bir kenara bırakıp yaşlılığın gerçekten nasıl bir şey olduğunu şimdiden görmeye ne dersiniz? Evet artık böyle bir imkân var. Almanya'da, gençler için bir yaşlılık simülatörü geliştirildi.

Bir motosikletçi tulumuna benzeyen giysiye birkaç ekleme, yaşlıların neler hissettiğini anlamaya yardımcı oluyor. Giysiye dikilen altı kilogramlık ağırlıklar, giyen kişinin yavaş hareket etmesine neden oluyor. Kulak bölümünde, iç tarafa dikilen manşonlar dışarıdaki seslerin duyulmasını engelliyor. Kafaya geçirilen kaskın görmeyi sınırlayan ve soluk bir renk veren vizörü var. Eklemleri olabildiğince sertleştirilmiş. Dolayısıyla oturmak bile zor.

Eldivenlerde, romatizma ağrılarının nasıl olduğunu anlamanızı sağlayacak, iğne batması hissi veren aygıt var. 'Dubbed Age Explorer' adı verilen ve Meyer-Hentschel tarafından yaratılan giysi, hayatının sonbaharına girenleri anlayıp onlara yardımcı olmak için tasarlandı.

"Genç insanların, yaşlıların çektiği zorlukları anlamalarını amaçlıyoruz" diyen Hanne Meyer-Hentschel, elektrikli alet, araba ve tıbbi gereç tasarlayanlarla hastane ve huzurevi personeline 70 yaşında olmanın nasıl olduğunu gösterebiliyor. Böylece bu insanlar yaşlıların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebiliyor.

23 yaşında bir yaşlı
Şimdiye kadar 4 bin 500 kişi simülatörü denemiş; üçte ikisi iş dünyasından diğerleri bakım sektöründen. 23 yaşındaki Julia, bisiklete binmenin imkânsız olduğunu görmüş. Simülatörle karşıdan karşıya geçmek 'macera', bir banka oturmak acı verici, ayağa kalkmak ise yorucu.

Fikir, 1994'te oluşmuş. Bir İsveç şirketi, Meyer-Hentschel'e danışarak mağaza zincirlerini yaşlılar için daha uygun hale getirmek istemiş. "Özel kostümler giydirilen müdürlere alışveriş listesi verildi. Ekip büyük zorluklar çekti" diyen Meyer-Hentschel, talepleri karşılamak için büyümeye hazırlanıyor.

(Radikal)
Yayın tarihi: 13.12.2002
491
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.