Magazin

Yaşar Kemal'in Sarı Defterler'i

Yaşar Kemal'in Sarı Defterler'i

Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan yazar Yaşar Kemal'in derlediği sözlü halk edebiyatı ürünleri Sarı Defterdekiler adıyla İş Bankası Kültür Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Eleştirmen Alpay Kabacalı tarafından hazırlanan kitapta, ünlü romancının 1939-1951 yılları arasında Çukurova'da derlediği sözlü halk edebiyatı örnekleri yer alıyor.

Kitabın oluşum öyküsü ise en az içeriği kadar ilgi çekici. Yörede sürekli dolaştığı, yöre insanıyla kolay iletişim kurduğu için el sürülmemiş hazine değerindeki bu ürünleri kolaylıkla derleme olanağına sahip olan Yaşar Kemal, söylenenleri, anlatılanları hemen o anda, dönemin ünlü sarı defterlerine, saman kağıtlarına geçiriyor.

Derlemelerinin küçük bir bölümünü yıllar sonra annesinin sandığında bulan Yaşar Kemal, bu belgeleri 1992 yılında Alpay Kabacalı'ya armağan etti.

Büyük bölümü ilk kez yayımlanan folklar derlemelerinden oluşan "Sarı Defterdekiler"de, koşmalar, semailer, varsağılar, destanlar, türküler, ağıtlar, mani ve bilmeceler, türkülü halk hikayeleri yer alıyor.
Yayın tarihi: 22.05.2002
412
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.