Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yaş ilerliyor, kişilik değişiyor

Yaş ilerliyor, kişilik değişiyor

İnsanların en önemli beş kişilik özelliği, bundan önceki tahminlerin aksine, ömür boyu ve özellikle 30 yaşından sonra değişiyor. Bu değişim sırasında kadın-erkek farkı da bariz biçimde ortaya çıkıyor.

Journal of Personality and Social Psychology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sinirlilik, dışa dönüklük, deneyime açıklık, kabul edilebilirlik ve vicdanlı olmak olarak ayrılan beş temel kişilik özelliği (Big Five), yaş ilerledikçe olumlu yönde değişiyor.

30'larda daha "çekilir" oluyoruz
California Üniversitesi´nde görevli bilimadamı Sanjay Srivastava ve ekibi, 21 ila 60 yaşlarında 130 bin kişi üzerinde kişilik testleri yaptılar. Deneyime açıklık özelliğinin haricinde, diğer dört özelliğin hem kadınlarda hem de erkeklerde yaş ilerledikçe olumlu yönde değiştiğini belirten bilimadamları, insanların özellikle 30´lu yaşlarda daha çekilir olduğunu kaydettiler.

Kadın-erkek farkı ortaya çıkıyor
Sinirlilik ve dışa dönüklükte kadınların ve erkeklerin farklı olarak değiştiğini söyleyen bilimadamları, kadınların yaş ilerledikçe daha az sinirli ve duygusal olarak daha sağlam olduğunu, fakat gittikçe daha çok içine kapandığını ifade ettiler. Bu iki kişilik özelliği erkeklerde ise hemen hemen hiç değişmiyor. Bilimadamları, genç kadınların genç erkeklerden daha sinirli ve çok dışa dönük olduğuna dikkat çekerek, ilerleyen yaşla birlikte her iki cinsin bu iki özellik bakımından birbirine yaklaştığını kaydettiler.
(AA)
Yayın tarihi: 12.05.2003
431
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.