Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Yargıtay: "İsme ambargo konulamaz"

Yargıtay: "İsme ambargo konulamaz"

Yargıtay, ismini özgürce seçmek ve onurla taşımanın temel bir kişilik hakkı olduğunu, milli kültüre, ahlak kurallarına, örf ve adete uygun düşmeyen veya kamuoyunu inciten nitelikte de olsa nüfus kütüğüne kaydedilen bir ismin iptali istemiyle dava açılamayacağını bildirdi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin konuya ilişkin kararına konu davada, baba, Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak, 23 Eylül 2001 tarihinde doğan kızının ''Helin'' ismiyle aile kütüğüne kaydedilmesini istedi. Nüfus müdürü, ''Helin'' isminin değiştirilmesi için babayı uyardı. Babanın çocuğuna aynı ismi vermekte ısrar etmesi üzerine nüfus müdürü,çocuğu ''Helin'' ismiyle nüfusa kaydetti, ancak, 14 Şubat 2002 tarihinde durumu Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirdi.

Başsavcılık, 1587 sayılı Nüfus Yasası'nın 16/4. maddesinin ''milli kültüre, ahlak kurallarına, örf ve adetlere uygun veya yasaya aykırı ya da kamuoyunu inciten isimler konulamayacağı'' hükmü uyarınca ''Helin'' isminin iptal edilmesi istemiyle dava açtı. Yerel mahkeme, dava konusu işlemin idari nitelikte olduğu, dolayısıyla davanın idari yargı yerinde görülmesi gerektiği görüşüyle ''görevsizlik'' kararı verdi.

YARGITAY'IN KARARI
Nüfus Müdürlüğü'nün kararı temyiz etmesi üzerine konuyu inceleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, yerel mahkemesinin ''görevsizlik kararını'' oybirliğiyle bozdu ve davanın reddedilmesi gerektiğine karar verdi. Kararda, davanın, nüfus kütüğünde kayıtlı ismin değiştirilmesi değil, iptali istemiyle açıldığına işaret edildi.

Gerek Nüfus Yasası gerekse Nüfus Hizmetleri Kuruluş Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde, ''ismin iptali'' istemiyle dava açılabileceğine ilişkin bir hükmün yer almadığı kaydedilen kararda, savcının, ismin düzeltilmesi ya da değiştirilmesi için dava açabileceği anımsatıldı. Nüfus kütüğüne tescil edilmiş bir ismin ''milli kültüre, ahlak kurallarına, örf ve adete uygun düşmeyen veya kamuoyunu inciten'' nitelikte de olsa iptali istemiyle dava açılamayacağı vurgulanan kararda, böyle bir durumda, davanın, adli ya da idari yargıda açılmış olması dikkate alınmadan, reddedilmesi gerektiği bildirildi.

İSİMSİZ BIRAKMAK
Kararda, nüfus kütüğüne tescil edilmiş bir ismin iptalinin kişiyi isimsiz bırakma ve Anayasa ile güvence altına alınan temel kişilik hakkına saldırı sonucunu doğuracağı vurgulandı. Kişi isminin sürekliliği asıl olmakla birlikte, haklı nedenlerin bulunması koşuluyla değiştirilmesine olanak tanındığı belirtilen kararda, Türk Medeni Kanunu'nda ismin değiştirilmesinin ''haklı nedenlere dayanılarak hakimden istenebileceği'' hükmüne yer verildiği kaydedildi. Kararda, ''Bir isim değiştirilebilir, ancak onun yerine uygun yenibir isim konulmadıkça her ne sebeple olursa olsun doğrudan iptali istenemez'' denildi.
285
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.