Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

WHO: SARS yayılmaya devam ediyor

WHO: SARS yayılmaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgütü, SARS salgınının Toronto, Hong Kong ve Singapur'da en yüksek noktasına ulaştığını, Vietnam'da kontrol altına alındığını, Çin'de ise önlemlere rağmen hastalığın yayılmasının sürdüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü David Heymann, Güneydoğu Asya liderlerinin SARS nedeniyle düzenlenen olağanüstü toplantısı için bulunduğu Bangkok'ta gazetecilere, "Çin'deki durumun endişelendirici" olduğunu söyledi. Heymann, Çin'den sürekli daha fazla kişinin hastalığa yakalandığı haberlerinin geldiğini belirterek, SARS salgınının bu ülkede tepe noktasına ulaştığının görülmediğini ve bunun endişe verici olduğunu kaydetti. Hong Kong, Singapur ve Toronto'dan her gün daha az SARS vakası haberleri geldiğine, Vietnam'da ise yeni SARS vakasının görülmediğine dikkati çeken Heymann, "Salgının bu ülkelerde tepe noktasına ulaştığı görülüyor" dedi. SARS'tan şu ana kadar 139'u Çin'de olmak üzere 332 kişi ölürken, yaklaşık 30 ülkede 5 bin civarında kişi de bu hastalığa yakalandı.

SİNGAPUR: SALGININ YAVAŞLAMIYOR
Singapur, akut solunum yetersizliği sendromu (SARS) salgınının yavaşlamaya başladığını söylemek için erken olduğunu açıkladı. Singapur Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, son iki gündür ülkede yeni bir vaka görülmemesine karşın, iki hafta kadar beklemek gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanı Lim Hng Kiang da Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Singapur'da SARS salgınının azalmaya başladığı görüşünün erken olduğunu belirterek, daha dikkatli ve uyanık olmaları gerektiğini kaydetti. WHO Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü David Heymann, SARS salgınının Toronto, Hong Kong ve Singapur'da en yüksek noktasına çıktıktan sonra zayıflamaya başladığını, Vietnam'da kontrol altına alındığını, Çin'de ise önlemlere rağmen hastalığın yayılmasının sürdüğünü açıklamıştı.

SARS'IN DÜNYA ÜZERİNDEKİ KRONOLOJİK SEYRİ
Akut solunum yetmezliği sendromunun (SARS), bazı ülkelerde kontrol altına alınabildiği, bazı ülkelerde ise yavaşladığı haberleri gelmesine karşın, SARS hala korkutucu olmayı sürdürüyor. BBC'nin İnternet sitesindeki habere göre, SARS'ın bilinen ilk ortaya çıkışından itibaren dünya üzerindeki seyri şöyle oldu...

16 Kasım 2002: Bilinen ilk SARS vakası, Çin'in Guangdong eyaletinde görüldü.
11 Şubat 2003: Çin Sağlık Bakanlığı, Guangdong'da, akut solunum yetmezliği sonucu 300 kişinin hastalandığını, beş kişinin öldüğünü açıkladı. Salgın korkusu Çin ve Hong Kong'daki gündelik yaşamı etkilemeye başladı.
11 Mart: Hong Kong sağlık yetkilileri, sağlık personeli arasında akut solunum yetmezliğine ilişkin bir salgın olduğunu açıkladı.
13 Mart: Dünya Sağlık Örgütü (WHO), SARS'ın dünya çapında bir tehdit oluşturduğunu bildirerek, ayrıca Kanada, Endonezya, Filipinler,Singapur, Tayland ve Vietnam'da da SARS hastalarının olabileceğini duyurdu. WHO, SARS tehlikesi nedeniyle Güneydoğu Asya ülkelerine gidilmemesi uyarısında bulundu.
19 Mart: SARS, ABD ve Avrupa'da görülmeye başladı. İngiltere, İspanya, Almanya ve Slovenya'da SARS vakaları tespit edildi.
29 Mart: SARS'ı ilk tanımlayan WHO yetkilisi Carlo Urbani, bu hastalıktan öldü.
2 Nisan: WHO, Çin'in Guangdong eyaletiyle Hong Kong'a gerekmedikçe seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.
5 Nisan: Çin, SARS salgınına geç yanıt verdikleri için özür diledi.
9 Nisan: Afrika'da ilk SARS vakası görüldü.
14 Nisan: Kanadalı bilimadamları, SARS virüsünün genetik yapısını çözdüklerini açıkladı.
17 Nisan: Hindistan'da ilk SARS vakası görüldü.
23 Nisan: WHO, Hong Kong ve Guangdong'dan sonra, Kanada'nın Toronto ve Çin'in Pekin ile Shanxi kentlerine gerekmedikçe seyahat edilmemesi uyarısında bulundu. SARS salgınının önünü almak amacıyla Pekin'de tüm okullar iki hafta tatil edildi.
26 Nisan: Doğu ve Güneydoğu Asya'dan 13 ülke sağlık bakanları, seyahatlerden önce havaalanları ve limanlarda yolcuların sıkı kontrolden geçirilmesi çağrısında bulundu.
27 Nisan: SARS salgınını kontrol altına alabilmek için Pekin'de tiyatro, sinema ve barlar dahil tüm eğlence yerlerinin kapatılması emri verildi.
28 Nisan: WHO SARS'ın Vietnam'da kontrol altına alındığını açıkladı.
(AA)
Yayın tarihi: 29.04.2003
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.