Magazin

WHO: Kuş gribi SARS'tan beter

WHO: Kuş gribi SARS'tan beter

Dünya Sağlık Örgütü, kümes hayvanlarından yayılıp üç can alan 'kuş gribi' için "Akut Solunum Yetmezliği Sendromu'ndan (SARS) daha tehlikeli" dedi.

SARS'la dünyayı vuran Asya'dan, bir 'bela' daha çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Asya'daki tavuk çiftliklerinde yayılan ve Vietnam'da üç can alan 'kuş gribinin', Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS) hastalığından daha büyük sorun yaratabileceğini açıkladı.

Manila'daki WHO yetkilisi Peter Cordingley, virüsün, insan teması ile yayılması durumunda uluslararası bir sağlık krizi haline gelebileceğini söyledi ve "SARS'tan daha büyük bir sorun çünkü hastalığa karşı savunmamız yok" dedi. Sağlık yetkilileri, virüsün insanlara kuş dışkısından geçiyor olabileceğini kaydederken, Hanoi'deki Tarım Bakanlığı Veterinerlik Bölümü Başkan Yardımcısı Dau Ngoc Hao ise, "Kuş gribi virüsünün, insanlardan önce, tavuklardan domuzlara geçmesi mümkün" diye konuştu.

Dünyayı 30 yeni 'kâbus' bekliyor
İngiliz The Independent gazetesi, gelecek 30 yılda, 30 yeni hastalığın insanlığı tehdit edebileceğini yazdı. Avustralya Üniversitesi'nden Prof. Tony McMichael, SARS, AIDS, Ebola gibi 30 hastalığın son 40 yılda çıktığını, gelecekte benzer sayıda ve çoğu hayvanlardan geçecek 30 hastalığın çıkmasının beklenebileceğini söyledi.

Vietnam'da 4 yeni hasta
Vietnam'da kuş gribine dört kişi daha yakalandı. Başkent Hanoi'ye 100 kilometre uzaklıktaki Thai Binh bölgesinde hastalığa yakalandığı sanılan 31 yaşındaki bir kişi öldü, üç akrabası da karantina altına alındı. Son vakalarla virüsten etkilenenlerin sayısı 18'e, hastalıktan ölenlerin sayısı da 13'e yükseldi.

Doktorlar, üç kişinin kesin olarak hastalıktan öldüğünü belirtirken, Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ile Vietnamlı sağlık yetkilileri, hastalığa karşı mücadelenin yolunu arıyor. WHO''nün Hanoi'deki temsilcisi Pascale Brudon, "Daha aciliyet gerektiren bir aşamaya giriyoruz. Hastalıkla ilgili hızlı çalışmak gerekiyor. Vietnam yetkilileri konuyu ciddiyetle ele alıyor" dedi.

Çin'den kümes hayvanlarına yasak
SARS salgınını önlemeyen çalışan Çin, Vietnam'da ortaya çıkan kuş gribine karşı önlemler almaya başladı. Çin Devlet Kalite Denetleme ve Karantina İdaresi tarafından yapılan açıklamada; Vietnam, Japonya ve Güney Kore de dahil bölge ülkelerinden canlı kümes hayvanı ile yumurta ve tüy gibi kümes hayvanı ürünlerinin ithalatının durdurulduğu açıklandı. Yetkililer, kuş gribinden etkilenen bölgelerden gelen postalara ve turistlere karşı da önlem alınacağını belirtti. Ayrıca, bu bölgelerden Çin'e ulaşan hayvanlar geri gönderilecek veya itlaf edilecek.
Yayın tarihi: 15.01.2004
422
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.