Magazin

Vücut dilinin sırları

Vücut dilinin sırları

Tereddüt edenler kaşınır. İş görüşmesinde abartılı mimik yapanlar elenir.

Bu tespitler Almanya'da senarist ve vücut dili uzmanı Gregor Adamczyk'e ait. Eşi Tiziana Bruno ile birlikte 'Vücut Dili' adlı bir kitap yazan Adamczyk, Alman Süddeutsche Zeitung'a beden hareketlerinin verdiği mesajları ve doğru iletişimin sırlarını anlattı. Adamczyk'e göre insanlar üzerinde istenilen etkiyi bırakmak için ilk izlenim çok önemli. Bu da karşılaştığınız kişilere doğru mesajlar vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Doğru mesaj inandırıcılıktan geçiyor. Yani dürtüleriniz ve hareketleriniz birbiriyle uyumlu olmalı. Beden dili, yalan konusunda çok hassas. Hissetmediğiniz şekilde davranmak 'baştan kaybetmek' demek oluyor.

İş görüşmesinde
Gregor Adamczyk iş görüşmelerinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor:

 • Orada misafir olduğunuzu unutmayın, elinizi ilk siz uzatmayın

 • Abartılı mimik ve jestlerden kaçının, iddialı görünmeyin

 • Ellerinizi kavuşturmayın ve dizlerinizin üzerinde bağlamayın, bu içe dönüksünüz anlamına gelir

 • Sandalyeye çok fazla yerleşmeyin, tedirgin olduğunuza işaret eder.


 • Uzmana göre yönetici pozisyonunda çalışan kadınların karşılaştığı zorlukların kaynağı beden dilini yanlış kullanmaları. Düşük omuzlu ve alçak sesli bir yöneticiyi kimse dikkate almıyor. Oysa toplum içinde kadınlara içe dönük ve itaat eden roller veriliyor bunlar pozisyonun gerektirdikleriyle çatışıyor.

  Yapılmaması gerekenler
  Doğru beden dili için asla yapılmaması gerekenler tırnak kemirmek, giysinin üzerindeki tüyleri toplamak ve elleri başın arkasında kavuşturmak. Bunlar kendine güvensizliğin işaretleri olarak algılanıyor. Saçlarla oynamak ya da oturduğunuz masaya yapışmak da utangaçlığın belirtileri.
  Yayın tarihi: 12.02.2005
  514
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.