Magazin

Virüste tehlikenin yeni adı: Metapnömo

Virüste tehlikenin yeni adı: Metapnömo

Türkiye'de henüz bilinmeyen, ancak özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen Metapnömovirüs adlı virüse karşı uzmanlar uyarıyor...

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'Metapnömovirüs' ya da kısa adıyla MPV konusunda uyardı. Küçükusta, 'Bronşiolit ve zatürre gibi ciddi enfeksiyonlara ve ölümlere neden olabilen bu virüs, her yaştan insanı hasta edebilir ama daha çok 5 yaş altındaki çocuklarda görülür. MPV'nin yol açtığı hastalıklar, özellikle kış ve erken bahar aylarında ortaya çıkar' dedi. İlk olarak 2001 yılında Hollanda'da saptanan MPV'ye Japonya'dan Çin'e, Amerika'dan Avustralya'ya kadar dünyanın birçok ülkesinde rastlanmış.

Sessiz ve derinden ilerliyor
Prof. Dr. Küçükusta, MPV'nin uzmanlarca 'her yerde bulanabilecek bir virüs' olarak tanımlandığına da dikkati çekerek, "3 yıl önce keşfedilmesine karşın, laboratuvar araştırmaları bu virüsün 50 yıldan beri hastalık yaptığını ortaya çıkarmıştır. Virüsün, hastalık yapmasından ancak 50 yıl sonra saptanmasının nedeni ise bu virüsün diğer virüslerin üredikleri hücre kültürlerinde ürememesidir" dedi.

MPV'nin ancak son yıllarda geliştirilen ve virüslerin genetik yapılarını belirleyen PCR testi ile saptanabildiğini de vurgulayan Küçükusta, virüsün her yaştan insanı hasta edebildiği gibi genellikle küçük çocuklarda hastalık yaptığını kaydetti.

Belirtileri nelerdir?
Virüs, akut üst ve alt solunum yolları infeksiyonuna yol açabiliyor. Daha çok erişkinlerde görülen, üst solunum yolları enfeksiyonları, ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda kızarma, ses kısıklığı gibi belirtilere neden oluyor.

"MPV'nin alt solunum yolları enfeksiyonları ise bronşiolit ve zatürreedir. Bu hastalarda, yüksek ateşle beraber, öksürük, nefes darlığı, solunum sayısında artma, morarma gibi belirtiler vardır" diyen Prof. Dr. Küçükusta, virüsün astım krizlerine de neden olabildiğine dikkat çekti.

Hastayı izole etmek gerek
Çok kolay bulaşan bir virüs olan MPV'ye etkili ilaç ya da aşı henüz yok, bu nedenle hasta çocukların izole edilmesi büyük önem taşıyor. Ağır hastalık tablosu gösterenlerin hastanede, hatta yoğun bakım ünitelerinde tedavileri gerekiyor.

Doktorlar da bihaber
"MPV, Türkiye'de henüz bilinen bir virüs değil" diyen Prof. Dr. Küçükusta, hastalığın ismini bir çok doktorun bile duymadığına işaret ediyor. Küçükusta, "Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de vaka vardır ancak bilinmiyor. Araştırılması lazım" diyor.
Yayın tarihi: 23.02.2004
394
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.