Magazin

Virüse karşı aşı tatbikatı

Virüse karşı aşı tatbikatı

Almanya´nın başkenti Berlin´in Zehlendorf semtindeki Onkel-Tom-Strasse caddesinde bulunan bir okulda çiçek aşısı tatbikatı yapıldı.

Tatbikatı yöneten Dr. Andreas Beyer, çiçek hastalığı virüsüyle yapılabilecek bir terör saldırısı durumunda, 20 saat içinde yaklaşık 5 bin kişinin aşılanmasının mümkün olup olamayacağını araştırdıklarını ve alınan sonuçtan memnun olduğunu söyledi. Toplam 98 tıp görevlisiyle yapılan tatbikatın olumlu geçtiğini belirten Beyer, "Bir saat içinde 388 kişiye aşı yapmayı başardık" dedi. Beyer, olası çiçek hastalığı virüsü saldırısının Almanya´da abartıldığını, ancak diğer salgın hastalıklara karşı da hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade ederek, "Salgın hastalıklara karşı tatbikatlar bugüne kadar Almanya´da maalesef yaygın şekilde yapılmış değildir" diye konuştu. Tatbikata katılan diş doktoru Gisela Baller de, "Acil bir durumda, her doktor göreve çağrılabilir" dedi. Olası çiçek hastalığı virüsü saldırısına karşı başkent Berlin´de 135 aşı merkezi oluşturulmuş bulunuyor.
Yayın tarihi: 16.03.2003
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.