Magazin

Vereme karşı yeni silah: Fıstık

Vereme karşı yeni silah: Fıstık

İsveçli bilim adamları, fıstıkta bulunan bir maddenin, vereme (tüberküloz) karşı yeni silah olarak kullanılabileceğini açıkladılar.

Lingköping Üniversitesi´nde görevli mikrobiyolog Thomas Schön başkanlığındaki ekip, Etiyopya´da aktif akciğer tüberkülozu tanısı konulan 120 kişiye fıstıkta bulunan arginin ismindeki amino asidi verdikten sonra, bu kişilerin sağlık durumlarında belirgin bir iyileşme tespit etti.

Deneklere günde 1 gramlık arginin kapsülü ve verem hastalığına karşı kullanılan ilaçlardan birini verdiklerini belirten Schön, bu kombinasyon sayesinde, tüberküloza neden olan mikrobakterinin yok edildiğini söyledi. Schön, 1 gram arginin amino asidinin, 30 gram fıstıkta bulunduğunu kaydederek, fıstığın ucuz bir arginin kaynağı olduğunu ifade etti.

Fıstığın kimyasal ilaçların yerini alabileceğini söyleyen Schön, kesinbir şey söyleyebilmek için araştırmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Schön, fıstığın alerk reaksiyonlara neden olabildiği için dikkatli davranılması uyarısında da bulundu. Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) verilerine göre, yılda 2 milyon insan veremden ölüyor.
(AA)
Yayın tarihi: 27.02.2003
493
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.