Magazin

'Uzunluğu değil işlevi önemli'

'Uzunluğu değil işlevi önemli'

25 dakikalık komedi dizisi Türk televizyonlarına yeni bir soluk getirirken, sosyal medyanında ilgisini çekti.

Güncellenme tarihi:
nurgül yeşilçay

Dizide Yeşilçay ve Acar’ın yanı sıra Nevra Serezli, Zafer Diper, Ayşe Nil Şamlıoğlu, Güray Kip, Bora Cengiz ve Hüseyin Erkanlı gibi isimler rol alıyor.Yankı’ bebeğe ise usta oyuncu Erkan Can sesiyle hayat veriyor.

NURGÜL YEŞİLÇAY (FOTO GALERİ)

Bebek İşi projesiyle yollarınız nasıl kesişti?

Bu diziden uzun zamandır haberdarım. Murat Gürvardar’ın uzun zamandır elinde olan bir projeydi. Dizi o zamanlarda da bir aile dizisi şeklindeydi.

Limon Yapım'ın sahibi Hayri Bey de Türkmax için kısa bir dizi yapmayı amaçladığını söyledi. Bundan sonrasında Tolga senaryoya dahil oldu ve dizinin şu anda sahip olduğu kafayı yarattı. Ondan sonra bu diziye dahil olmaya karar verdim.

Bu projeyi kabul etmenizde etkili olan neden neydi?

Bu işi yapmamızdaki en birinci sebep, dizinin süresidir. Sektörümüzde hakim olan rating savaşlarının acımasızlığı yüzünden dizi süreleri sürekli uzamakta... Set çalışanları bazen iki gün hiç uyumadan her hafta kaset teslim etmeye çalışıyorlar. 90 dakika, 120 dakika daha fazlası...

Kim daha uzun yayında kalırsa reytingden o daha çok pay alıyor. Bu emek sömürüsü üstüne kurulmuş düzen yüzünden ekipler bazen insanlık dışı koşullarda çalışıyorlar. Bu sebeplerle sette ölümler bile gerçekleşiyor. Biz eli yüzü düzgün, insani ortamlarda yaratılan, 30 dakika uzunluğunda bir işin de var olması gerektiğine inanıyoruz.

Bir hafta gibi kısa bir sürede 120 dakika sureli bir işin emeğe ve seyirciye gereken saygı duyularak yaratılmasının imkansız olduğunu düşünüyoruz. Reyting savaşında süremiz yüzünden kaybetme ihtimalimiz olsa bile bu savaşın verilmesi gereken bir kavga olduğuna inanıyoruz.

İzleyiciler bu dizide nelerle karşılaşacak?

Dizimizde kadın-erkek çatışması, yeni çocuk sahibi olmuş bir ailenin karşılaştığı zorluklar gibi TV komedi janrına çok da yabancı olmayan konuları farklı bir bakış açısıyla ele almaya çalışıyoruz.

Kendini fazla önemsemeyen, kısa ve acısız bir dizi bizimkisi. Keyif alarak, keyif aldığımız bir şekilde yarattığımız bir proje.

25 dakikalık bir diziye Türk halkı hazır mı? Bu kadar uzun süreli dizi izlemeye alışmış seyircilerin bu diziye tepkisi ne olacaktır?

5 dakikalık diziye bence Türk halkı hazır. Sıkıldık artık uzun uzun bakışmaları izlemekten. Artık telefonlardan yayınların izlendiği, bir yerden bir yere giderken bile bir şeylerin izlendiği bir çağda yaşıyoruz. Süre önemlidir. Süre geçiştirilecek bir şey değil ki...

Sen mesela benden bu röportaj için 120 dakika mı talep edebilir misin?Bu sebepten dolayı insanlar artık dizi izlememeye başladı. Bence Türk halkı 25 dakikalık dizilere hazır. Sonuçta Amerika'yı yeniden keşfetmiyoruz yurtdışında diziler genelde bu sürelerde. Süreden ziyade içeriğin önemli olduğu bir anlayışa geçmemiz gerekiyor. 'Sonuçta önemli olan uzunluğu değil işlevi.'

(Akşam)

Yayın tarihi: 22.07.2013
506
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.