Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uzun süren aşka tedavi gerekli

Uzun süren aşka tedavi gerekli

Akdeniz Üniversitesi'nden Psikolog Elif Yazar, aşkın mantığı devre dışı bırakan, gözleri kör eden ve aklı bir kenarda unutturan duygu yoğunluğu olduğunu belirterek, "Aşık olan kişi aynı şeyi sürekli düşünmek olan obsesif davranış sergiler" dedi.

Sürekli aşık olunan kişinin düşünülmesi, aranması, onunla birlikte olunmasının 6 aylık dönemde normal olduğunu kaydeden Elif Yazar, "Ancak 6 ay sonra aynı şekilde obsesif davranışlar devam ediyorsa bu normal değildir. Böyle kişilerin mutlaka terapi görüp tedavi olması gerekir" diye konuştu.

Yazar, aşkın ve erkekler için farklı olduğunu da belirterek, erkeklerin aşkı kadınlara göre daha yoğun yaşadığını söyledi. Yazar, "Bu yoğunluk erkekle kadın arasındaki biyolojik farklılıklar ve değişik hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Ancak, dünyada yapılan araştırma ve gözlemler, erkeklerin aşkı daha yoğun yaşadığı gösteriyor" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 18.07.2002
286
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.