Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Uzaktan kumanda'nın bittiği gün

'Uzaktan kumanda'nın bittiği gün

ABD'li sanatçıların kurduğu sivil ve sanal 'USDAT' örgütü, geliştirdiği 'Medya Yapısöküm Seti' ile CNN, MSNBC ve Fox News gibi 'haber kaynakları'nın ipliğini pazara çıkaracak. İnternet'ten izlenebilecek 'medya DJ'liği' gösterisinin prömiyeri 25 Ekim'de.

Evinizdeki uzaktan kumandalarla aranızı bozmak gibi olmasın; ama artık paketlenerek, kesile biçile aktarılan, bol propaganda soslu sözde 'enformasyon'un topyekün 'uzaktan kumanda' devri sona eriyor. Zira bireyin, çokuluslu şirketlerin kudretine direnememiş CNN, MSNBC veya Fox News gibi 'medya'(lar) karşısındaki edilgenliğini kırmayı amaçlayan 'Medya Yapısöküm Seti' (Media Deconstruction Kit / MDK), Washington saatiyle 25 Ekim 2003 akşamı 21.00'de, Internet üzerinden tüm dünyaya 'armağan ediliyor'.

Bu radikal 'set' aynı zamanda, Baltimore'daki John Hopkins Üniversitesi Dijital Medya Merkezi'ne bağlı Mattins Sanat Merkezi Oditoryumu'nda düzenlenecek bir sunumla da dünyada ilk defa izleyicilere tanıtılacak. Çoğunluğu ABD'li, yaklaşık 50 dolayında sanatçının yarattığı MDK'in organizasyonunu, merkezi ABD'nin başkenti Washington DC'de bulunan 'ABD Sanat ve Teknoloji Birimi' (U.S. Department of Art and Technology / USDAT) üstleniyor. Ancak USDAT, aslında resmi değil, tamamen sivil iradeye dayanan, Internet üzerinde soluk alıp veren bir simülasyon - örgüt şeklinde tasarlanmış. Yine de, hükümet protokolünü bireylerin insiyatifinde kullanan USDAT'ın içine aldığı fikirler ve imzalar tamamen gerçek. Çünkü USDAT'ın misyonu açık: İfade özgürlüğünü, çokuluslu şirketlerden beslenen medyanın kitlelere yönelik dezenformasyonunu, kamusal çıkar adına, hür bireyler için ifşa etmek üzere kullanan idealist güncel sanatçıları buluşturmak. Bu anlamda onların yaptığına bir tür 'medya hacker'liği de denebilir.

USDAT'ın genel sekreteri Randall Packer, Wesley Smith ile birlikte, medyanın elindeki 'uzaktan kumanda'yı bireyin lehine tarihe gömen MDK'in tasarımını üstlenen iki isimden biri. Packer, tahmin edilebileceği üzere bir sanatçı ve aynı zamanda, Maryland Sanat Fakültesi Elektronik Sanatlar Bölümü'nde öğretim üyeliğini sürdüren, aynı anda da orada kurduğu Yeni Medya Merkezi'nin yöneticiliğini yapan bir profesör. MDK, bir yanıyla kabaca Fox News, CNN ve MSNBC gibi 'hakim' medyaların 'gerçek zamanda' yaydığı sözde enformasyondan beslenen bir 'parazit medya' enjektörü olarak da tanımlanabiliyor.

Washington'daki ofisinde çalışan Packer, görsel iletişim ve tasarım sanatçılarını birer 'hacker' gibi TV'nin içine sızdıran bu set üzerine telefonun başına geçerek Radikal'in sorularını şöyle yanıtlıyor:

Direnişinizin karşı ucunda, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın oğlu Michael K. Powell'ın yönettiği Federal İletişim Komisyonu'da (Federal Communications Commission) var. Ve sanırım bu komisyon, şirketlerin daha fazla medyayı 'ele geçirmesine' zemin hazırlıyor. Bu konudaki tavrınız net..
Doğru. FCC, bundan aylar önce şirketlerin daha fazla medyayı ele geçirmesi lehine bir karar verdi. Bize göre bu, taşıdığımız rahatsızlığın açık bir göstergesi. Medyayı şirketler yönetiyor ve bu şirketler bize ürettikleri haberleri satıyorlar. Haberleri ve programları kendi insiyatiflerinde oluşturuyorlar.

Bazı örnekler vermenizi istesem?
Örneğin bir Rupert Murdoch, Fox News, MTV ve birçok basın yayın organının hakimi şu anda. Televizyon, kablo TV gibi birçok alanda varlık gösteriyor.

USDAT ve MDK'nın içeriğinden söz edelim...
Bir tür tartışma başlatmak amacıyla kurduğumuz USDAT, aslında bir sanat projesinin meyvesi ve bu projeyle biz, sanal bir 'Hükümet Birimi' yapılandırmış durumdayız. USDAT'ın geliştirdiği MDK, bir bilgisayar yazılımı. MDK, sanatçıların canlı televizyon yayınını bilgisayarlar aracılığıyla edinmelerini ve üretilen bu canlı yayını, yine canlı olarak yeniden, yapısı dönüştürülmüş biçimde, reel zamanda sunmalarını sağlıyor.

Kulağa bir tür 'TV DJ'liği gibi geliyor.
Öyle. Kablo TV DJ'liği! Özellikle haber kanallarından besleniyoruz. Çünkü haber kanalları, şirketler ve hükümetlerin yayın organlarına dönüşmüş vaziyette. MDK'da sanatçıların direniş biçimi. Tümüyle sanatsal bir deneyim. Burada insanlar, medyanın karşısında çaresiz vaziyetteler. Medyanın üzerlerindeki gücü oldukça fazla. Politikacılar da bu gücü, tüm ilüzyonuyla ellerinden geldiği kadar kullanıyorlar. Geçen aylarda ABD Başkanı George W. Bush'un USS Abraham Lincoln uçakgemisine bir jetle inerek yaptığı sansasyonel ziyaretini anımsayın. Dev bütçeli bir Hollywood filminden farkı var mıydı? Belki de bir filmden daha iyiydi; çünkü gerçekti! (Gülüyor) Tam da bu durumdan ötürü bizler, projemizin bir parçası olarak, medyayı ve teknolojik gelişmeyi, yanılsama ve büyüyü kontrol edebilen sanatçıları, bu yayınları bozmak, yapısöküme uğratmak üzere biraraya getiriyoruz. Bize ait olanı yeniden ele geçirmek üzere...

25 Ekim'den sonra bu projeyi tüm dünya izleyebilecek mi?
Şimdilik yalnızca, ilk kez yapacağımız canlı performans, 25 Ekim akşamı, yine kendi kurduğumuz ve İnternet üzerinden hizmet veren 'TEL-SPAN' kanalından yayımlanacak. TEL-SPAN'ı da biz kurduk ve bu kanal da, hükümetin propagandasını yapan C-SPAN'a göndermede bulunuyor. TEL-SPAN şu anda yayımda. Ancak MSNBC, Fox News veya CNN'e dair karıştırılmış görüntülerin izlenebilmesi için gereken altyapı, 2004'in ilk aylarında hazır olacak. Bunun nedeni ise yaklaşan başkanlık seçimleri. Washington'da ilk seçim tarihi 15 Ocak. O tarihe kadar hazırlanacağız. Ve politikacıların medyayı bir kere daha kullanmalarına engel olmaya çalışacağız. Ve bunu herkes görecek.

Irak'taki gelişmeler de MDK'da kullandığınız görüntülerin içinde mi? Kesinlikle. Elimizde, haber kanallarından alınmış sürüyle Irak ve savaş görüntüsü var. Daha geçen gün CNN'de Başkan Bush'u izledim. Medyanın, Irak'taki durumu olduğundan daha kötü yansıttığını iddia ediyordu! Oysa aynı gün bir intihar bombacısı, aralarında sekiz Iraklı polis, bir İspanyol görevli ve iki ABD'li askerin de bulunduğu insanları yaraladı. Ve gene geçen gün iki ABD'li asker daha öldü. Bu hükümet çıldırmış olmalı! Kesinlikle kafayı yemişler. Ve propagandalarını yapmak için ellerinden geldiği kadar medyaya yükleniyorlar. Biz de bu yüzden, insanlara bu seti kullanabilme fırsatını sunuyoruz.

TV izleyicisinin en sevdiği alışkanlık olan 'zapping'le ortaya koyduğu tavır da sizin bu çabanızla ilgili olabilir mi?
Bunu anlıyorum, insanlar, uzaktan kumanda ile kontrolü ellerine almak istiyorlar. Ama aslında bu da bir yanılsama. Gerçek kontrol bu değil. Çünkü izledikleri şeyin içeriğini değiştiremiyor ve bir başka 'hazır içeriğe' yöneliyorlar. İşte MDK, izleyicinin içeriği değiştirmesine olanak veriyor.
Bu anlamda sanatçılar ve dileyen herkes kendi 'reklamlar'ını da yaratabilecek. 'PSE' (Public Service Announcement/Kamu Hizmeti Anonsu) dediğimiz bu uygulamayla sanatçılar ve katılımcılar, bozdukları yayınların arasında kendi mesajlarını da verebilecek. Burada önemli olan, insanların çaresiz olmadıkları mesajını verebilmek; zaten sanatçılar da bunu yapıyor.
(EVRİM ALTUĞ/Radikal 2)
402
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.