Magazin

Uyuşturucu yaşı 13'e indi

Uyuşturucu yaşı 13'e indi

Türkiye'de, öğrenciler arasında ilk kez esrar, eroin, ecstasy ve sakinleştirici hap türü uyuşturucu kullanım yaşı ortalama 13 olarak belirlendi.

Kuruluş çalışmaları süren Yeniden Sağlık ve Eğitim Vakfı'nca, 9 ilde ilköğretim 6. ve lise 2. sınıflarda eğitim gören 24 bin 250 öğrenci üzerinde yapılan "Sigara, Alkol, Madde, Araştırma, Yaygınlık 2001 Araştırması"nın (SAMAY) sonuçları, Çırağan Oteli'nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Araştırmaya göre, katılımcıların ilk kez denediği uyuşturucu maddeler arasında ilk sırayı yüzde 1.4 ile esrar, yüzde 1.3 ile de sakinleştirici haplar aldı.

İlköğretim öğrencilerinin yüzde 16.1'inin yaşamları boyunca en az bir kez sigara kullandıkları tespit edilirken, bu çocuklar arasında sigaraya başlama yaşı da ortalama 11 olarak saptandı.

Sigara kullanımında en yüksek orana sahip iller arasında ise yüzde 16.5 ile Eskişehir ilk sırayı aldı.

Aynı araştırmada, her gün en az bir kez alkol kullanan öğrenci oranı yüzde 15.4 olarak belirlenirken, lise öğrencileri arasında alkolkullanımının en yüksek olduğu il İzmir olarak tespit edildi.

Eskişehir ve Kocaeli ise esrar ve uçucu madde kullanımında ilk sırayı aldı.
Yayın tarihi: 19.03.2002
290
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.