Magazin

Uyku bozukluğu alt ıslatma sebebi

Uyku bozukluğu alt ıslatma sebebi

Uyku bozukluğunun çocuklarda sık görülen alt ıslatma hastalığının nedenlerinden olduğu belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümran Çalışkan, uyku bozukluğunun çocuklarda görülen alt ıslatma hastalığının nedenlerinden olduğunu söyledi.

Uykuda alt ıslatma hastalığının böbrek hastalığı gibi organik nedenlerin dışında mesanenin kendiliğinden boşalmasından kaynaklandığını kaydederek, "Özellikle çocukluk çağında görülen alt ıslatmanın başlıca sebebi uyku bozukluklarıdır. Bunun yanında bu rahatsızlık genetik yatkınlığa da dayanabilir. Ailede anne ya da baba küçük yaşlarda bu tür rahatsızlık yaşamışsa çocukta da görülme riski artar. Rahatsızlığın sebebi ruhsal da olabilir" dedi.

Rahatsızlığın 5 yaş altında görüldüğünde hastalık olarak değerlendirilmediğini belirten Prof. Dr. Çalışkan, şunları söyledi: "Hastalığın tedavisi 6 yaşından sonra yapılıyor. Bu tip rahatsızlıkları olan çocuklarda yatmadan birkaç saat önce sıvı kısıtlamasına gidilmeli, uyku öncesi tuvalete götürülmeli ve doktor kontrolünde uyku düzenleyici ilaçlar verilmeli. Bunlara rağmen rahatsızlık giderilemiyorsa hastalığın psikolojik nedenleri olabileceği ihtimali değerlendirilerek ruh sağlığı doktoruna götürülmeli."

Prof. Dr. Çalışkan, çocuklarda kaygı, endişe, stres ve üzüntü nedeniylede tırnak yeme rahatsızlığı görülebileceğini vurguladı. Çocuklarında tırnak yeme rahatsızlığı görülen ailelerin çocukta davranış dikkatini başka yöne çekmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çalışkan, "Sık görülen diğer hastalık kekemeliktir. Çoğunlukla fizyolojik nedenlere bağlı hastalık çocuğun konuşmayı yeni öğrendiği yaşlarda görülür. Konuşma hızının düşünme hızına yetişememesi soncu çocukta kekemelik oluşur. Konuşma terapisi ve stres oluşunca bazı ilaçların kullanılmasıyla tedavi edilir. Çocukları kekeme olan aileler onları normal konuşuyormuş gibi dinlemeliler" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 01.10.2002
336
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.