Magazin

Utandıran soyadları

Utandıran soyadları

Şanlıurfa Siverek'de, mahkemelere başvuran vatandaşların, "Öküzbakan", "Suluboğa", "Ayı" ve "Beşaltı" gibi soyadlarını değiştirmek için dava açtığı bildirildi.

Şanlıurfa Barosu avukatlarından Şeyhmus İnal, AA muhabirine, geçen yıl 50 kişinin soyadı değişikliği talebiyle Siverek Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurduğunu söyledi. Soyadı Kanunu'nun çıktığı dönemde, Nüfus Müdürlüğü görevlilerince verilen soyisimlerinin, zaman içinde bazı vatandaşları rahatsız ettiğini anlatan İnal, bu yılın 5 ayında 30 kişinin, soyadı değişikliği talebiyle mahkemeye başvurduğunu bildirdi.

Bölgedeki ilginç soyisimlerin, özellikle hayvancılıkla uğraşanlar arasında alay konusu olduğunu ifade eden İnal, şöyle dedi: "Bölgede yoğun olarak hayvancılıkla uğraşılıyor. Bu nedenle son yıllarda bu tür davaların sayısında artış oldu. Mahkemelere başvuran vatandaşlar özellikle 'Öküzbakan', 'Suluboğa', 'Ayı' ve 'Beşaltı' gibi soyadlarını değiştirmek için dava açıyor.

Bunların yerine, 'Mertoğlu', 'Sarıçiçek', 'Şeker' gibi soyadlarını alıyorlar. Böylece, arkadaşları arasında gülünç duruma düşmekten kurtuluyorlar".
Yayın tarihi: 14.06.2004
487
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.