Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ürgüp'te bağbozumu coşkusu

Ürgüp'te bağbozumu coşkusu

Nevşehir'de Geleneksel Ürgüp Bağcılığının tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla, Ürgüp Belediyesi tarafından düzenlenen Ürgüp Bağbozumu festivali başladı. Festivalde, Ürgüplü 20 genç kız arasından Üzüm güzeli seçilen Elif Özen, törene katılanlara deve sırtında üzüm ikram etti.

Festivalin açılışında konuşan Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Kapadokya Bölgeside geçmişi 3700 yıl öncesine dayanan Ürgüp Bğcılığının, yeniden canlandırılması ve bağcılığın geliştirilmesi amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bağcılığa bağlı şarapçılığın da bölgede turizme endeksli bir büyüme içerisinde olduğunu belirten Ödemiş, dünyada Slovakya ile beraber en önemli uluslararası düzeydeki 'Şarap Yarışması'nın Ürgüp ilçesinde düzenlendiğini hatırlatı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımının gösterisinden sonra, kortej geçişi ile devam eden Ürgüp Bağbozumu Festivali, İstiklal Caddesi'ndeki Bağbozumu Anıtının açılışıyla devam etti.

Ürgüp Bağbozumu Festivali kapsamında Ürgüplü 20 genç kızın katıldığı Üzüm güzeli yarışması düzenlendi. Ürgüp Belediyesi tarafından oluşturulan jüri, 20 güzel arasından 17 yaşındaki Elif Özen'i Üzüm güzeli seçti. Üzüm güzeli seçilen Elif Özen, törene katılanlara deve sırtında, üzüm ikram etti.
(DHA)
Yayın tarihi: 14.09.2002
355
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.