Magazin

Ünlü ABD'li ressam seri katil miydi?

Ünlü ABD'li ressam seri katil miydi?

Jessica Yu'nun yönettiği 'Gerçekdışının Krallığında' adlı belgesel, ABD'li ressam Henry Darger'ın yeniden tartışılmasına yol açtı.

Chicago'da doğup büyüyen Henry Darger (1892-1972), o kadar yoksuldu, öyle korkunç bir çocukluk geçirmiş ve öyle zavallı bir halde ölmüştü ki, onun yanında Van Gogh bile prens gibi kalırdı. Ama Darger'ın Van Gogh'a benzeyen bir yönü var: 80 yıllık hayatını bulaşıkçı olarak geçiren bu ressamın geride bıraktığı resimleri, şimdi milyon dolarlara alıcı buluyor.

Darger bulaşıkçılıktan emekli olduğunda hayattaki tek tanıdığı olan komşusu fotoğrafçı Nathan Lerner onu bir huzurevine yerleştirdi. Lerner, Darger huzurevinde ölünce, temizlemek için onun küçücük dairesine girdi ve kendini birden modern sanatın Tutankamon mezarını bulmuş gibi hissetti.

Anlattığı dünya hep aynı
Bu sefil odada sayısız kolaj, resim ve elle yazılmış 15 bin sayfalık bir metin vardı. Darger'ın yazı ve resimlerinde anlattığı dünya hep aynıydı. O buna 'Gerçekdışının Krallığı' adını vermişti. Vivian denilen birtakım küçük kızlar, kötü General Manley ve askerlerine karşı mücadele ediyordu bu dünyada. Askerler sürekli çocuklara korkunç işkenceler yapıyor sonra da onları yiyordu. Sadece Vivian kızları onları yenebiliyordu. Ve bu küçük kızlar resimlerde hep küçük bir penisle çizilmişti.

Çocukları öldürdü mü?
Darger hakkında bir biyografi yazan John MacGregor, onun bir seri katil kimliğine sahip olduğunu, hatta fiilen çocuk öldürmüş olabileceğini ileri sürdü. Danger 20 yaşındayken, yaşadığı Chicago'da Elsie Paroubek adında bir kız kaçırılıp boğularak öldürülmüştü.

Darger bu kızın fotoğrafını ölünceye kadar saklamıştı ve bazıları ressamın kızın katili olduğunu düşünüyordu. Belgesel film bu iddialara kesin bir cevap vermiyor, sadece 'katil olabilir de olmayabilir de. Ama büyük bir sanatçı olduğu kesin' demekle yetiniyor.
(Hürriyet Pazar)
Yayın tarihi: 16.01.2005
345
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.